Podignut forum.

Author Topic: "zene su divne" efekat i zasto je bitno da ga poznajemo.  (Read 2771 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mladen M

"zene su divne" efekat i zasto je bitno da ga poznajemo.
« on: September 15, 07:16:14 PM 2018, »
U psihologiji postoji jedna studija koja se zove "women are wonderfull efect".
Studiju su izvrsili Alice Eagly (zena) i Antonio Mladic.

Studija se bavi drustvenim predrasudama prema zenama i prema muskarcima.
Ono sto je studija zakljucila jeste da su "zene divne" u glavama vecine ljudi. Kada muskarci pricaju o zenama imaju mnogo pozitivniji stav nego prema drugim muskarcima. Takodje zene kada pricaju o drugim zenama imaju mnogo pozitivniji stav nego kada pricaju o muskarcima.

Drugim recima, studija je pokazala da u durstvu postoji efekat "zene su dobre muskarci su losiji"/

Studija je pokazala da ljudi 4.5 puta vise pripisuju dobre osobine zenama nego muskarcima.
Studija je takodje pokazala da se muskarci kao pol dozivljavaju nasilno, drsko i problematicno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Women_are_wonderful_effect

Kada ljudi kritikuju zenski pol zbog nekih osobina medju njima (losih ili jednostavno takvih), javlja se cesto otpor i uvecana reakcija, nego kada bi se nesto ekvavalentno tvrdilo za muskarce.

Naprimer, niko nece da porice da muskarci generalno vole lepu i zgodnu zenu. Vole velike grudi, uzak struk, lepu zadnjicu, lepe noge itd. I niko nece da porekne da ne volimo prljave, neuspesne i zene losijeg socijalnog statusa. Naravno izuzetaka ima ali je jasno kao dan da je to prosek.

Medjutim kada krene nesto da se prica o zenskoj privlacnosti, sta zene privlaci dolazimo do problema. Devojke (i zene ) cesto vole da pricaju da ih privlaci ljubav, paznja, stav i sta ti ja znam.
Ali je cinjenica da ih privlaci isto ono sto privlaci i muskarce, privlacnost. Evo sta jedan profesor ima da kaze o zenama:

Frank Connor, psihologija ljubavi:

Ako ne kontrolisemo ovaj bias, pravimo greske, greske koje se vec desavaju. Od losih politika po pitanju obrazovanja, do sudskih slucajeva u problemima gde se sude muskarac i zena, do toga kako ucimo nase decake kako da se odnose prema odnosima.

Zasto ovo pisem? Zato sto su zene kao i muskarci. Jedno 20 % njih je super, jedno 20 % njih je ocaj zivi sljam ljudski a jedno 60 % je izmedju dobrog i loseg zavisi od perioda zivota i situacija. I to je cinjenicno stanje.

To je rezultovalo u nekim strasnim stvarima, od toga da je 80 % samoubica muskog porekla i da nikog to ne zanima, do ne toliko strasnih da decaci polako ali sigurno zaostaju za devojcicama, kao i da skole postaju sve vise i vise prilagodjene devojcicama i njihovom psiholoskom profilu.

Decaci i muskarci su bitni. Zato treba obracati paznju na biase.

Mladen M

Re: "zene su divne" efekat i zasto je bitno da ga poznajemo.
« Reply #1 on: September 15, 07:17:17 PM 2018, »
Dodao bih jos jedan video od jedne sjajne i velike zene.

Dijana

• Hero Member
  • Total likes: 323
  • Evo cveta dovoljno smelog da miriše
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #2 on: September 16, 08:04:43 AM 2018, »
хахах како наивна 'истраживања'
Чему ли митолошка женска бића, вјештице, нека од најокрутнијих чудовишта, какво ли искуство и памћење она преносе?
Жена није имала друштвену моћ као мушкарац да чини зло по историјској сцени, али је своју моћ итекако (зло)употребљавала у породици.

Да напоменем да генерално не волим ове теме на тему рата полова, и поновим по хиљадити пут, требамо то превазилазити..
Acquila non capit muscas

Dijana

• Hero Member
  • Total likes: 323
  • Evo cveta dovoljno smelog da miriše
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #3 on: September 16, 08:10:24 AM 2018, »
Ako ne kontrolisemo ovaj bias, pravimo greske, greske koje se vec desavaju. Od losih politika po pitanju obrazovanja, do sudskih slucajeva u problemima gde se sude muskarac i zena, do toga kako ucimo nase decake kako da se odnose prema odnosima.

To je rezultovalo u nekim strasnim stvarima, od toga da je 80 % samoubica muskog porekla i da nikog to ne zanima, do ne toliko strasnih da decaci polako ali sigurno zaostaju za devojcicama, kao i da skole postaju sve vise i vise prilagodjene devojcicama i njihovom psiholoskom profilu.

Decaci i muskarci su bitni. Zato treba obracati paznju na biase.
Слажем се око образовне политике, кампање 'агресивност је сама по себи лоша', итд.
Наравно да су дјечаци и мушкарци битни. (није ми јасно да то треба наглашавати, ал ајд).
Дечаци у школском систему заостају за дјевојчицама из простог разлога јер су дјевојчице зрелије, прије сазријевају, боље се прилагођавају школској атмосфери дисциплине и учења итд.
Ово за самоубиства јесте тачно да су углавном мушкарци, опет због социолошких и социјално психолошких карактеристика пола '- мање су способни за трпљење и прилагођавање, агресивност се усмјери ка себи кад не може ван. Отприлике то је механизам.
То да никог није брига због тога је далеко од истине.
Acquila non capit muscas

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2314
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #4 on: September 16, 08:50:44 AM 2018, »
хахах како наивна 'истраживања'
Чему ли митолошка женска бића, вјештице, нека од најокрутнијих чудовишта, какво ли искуство и памћење она преносе?
Жена није имала друштвену моћ као мушкарац да чини зло по историјској сцени, али је своју моћ итекако (зло)употребљавала у породици.

Да напоменем да генерално не волим ове теме на тему рата полова, и поновим по хиљадити пут, требамо то превазилазити..

Nije u pitanju nikakav "rat polova". Ljudi su jednostavno rešili da otvoreno ukažu na neke probleme. Zanimljivo je kako žene to odmah doživljavaju kao "napad" i "rat", a nije uopšte... I reaguju veoma emotivno.

Razlog za to je što ženama odgovara ta "nejasna situacija". One su vekovima i milenijumima razvijale psihologiju i metode kako da opstanu u takvoj situaciji, pa im sada instinktivno ne odgovara da se "razjasni" jer se osećaju ugrožene, misle da gube svoje sredstvo za preživljavanje.

Što opet nije tačno. Ali žene su pre svega emotivna bića.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2314
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #5 on: September 16, 08:52:35 AM 2018, »
A razlog zašto mora da se razjasni je što smo danas zaista napravili svet u kome možemo da budemo "ravnopravni". Ali da bi bili ravnopravni, moramo da se odreknemo psiholoških manipulacija, seksualnih igara i sl. Ne može i jare i pare.

snežana

« Reply #6 on: September 16, 09:57:22 AM 2018, »
биће то, када се мушкарци буду одрекли вољом за моћи и манипулацијом истом.

Vegeta

« Reply #7 on: September 16, 10:57:49 AM 2018, »
Neki su se već odrekli i ostali su na dnu svih hijerarhija, i socijalnih i ekonomskih.
Imaš Tvrtka kao živi primer, ako nije trol.
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

Auror

« Reply #8 on: September 16, 03:32:12 PM 2018, »
Imaš Tvrtka kao živi primer, ako nije trol.

Ako jeste trol, onda je čovek apsolutni genije.

Vegeta

« Reply #9 on: September 16, 04:42:37 PM 2018, »
I ja se divim toj konzistenciji, ako je trol. Vergla isto više od dve godine i ljudi se i dalje primaju. Čak i meni bude zabavno.
Pre neki dan je tvrtnuo Godivu, izgleda da je otišla sa foruma. Više ni ignore ne pomaže.
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

Mladen M

« Reply #10 on: September 16, 05:06:54 PM 2018, »

Nije ovo "rat polova" nego vaznost istine. Bitno je da znamo istinu o drustvu, kako gledamo na stvari sta je tacno a sta nije.

Zena nije imala drustvenu moc kao muskarac? Kako gde- kako kad.  Ja mislim da je poredjenje zena i muskaraca po pitanju drustvene moci u najmanju ruku nezahvalno. Skoro nikada muskarci kao grupa nisu imali svu moc a zene nikakvu. Uvek je bilo zena mocnijih od muskaraca i obratno. Drustvo se nikad nije strukturilo po

Mladen M

« Reply #11 on: September 16, 05:10:27 PM 2018, »

Zena nekad jeste nekad nije imala drustvenu moc kao "muskarac" mada je to nezahvalna izjava. Nikad drustvena moc nije deljena po polu, uglavnom je po statusu. Recimo kroz celi srednji vek, cerka plemica ili kralja ili kraljica je imala vecu moc nego gomila muskaraca nizeg staleza.

Zato ne znam na sta tacno mislis kada kazes "drustvena moc".

Ne otvaram ja ove teme zbog rata polova, vec jer je istina bitna. Danas vlada jedna naracija koja ostecuje muskarce, i ostecivace ih sve vise.

Gomila mojih poznanika:
- Gledam gomilu muskaraca bez cilja i smisla, bez volje i zelje da uradi bilo sta.
- Druga grupa muskaraca su likovi koji idu po gradu i opijaju se glume smekere.

Ne ratujem, samo pricam.

Mladen M

« Reply #12 on: September 16, 05:15:12 PM 2018, »

Слажем се око образовне политике, кампање 'агресивност је сама по себи лоша', итд.
Наравно да су дјечаци и мушкарци битни. (није ми јасно да то треба наглашавати, ал ајд).
Дечаци у школском систему заостају за дјевојчицама из простог разлога јер су дјевојчице зрелије, прије сазријевају, боље се прилагођавају школској атмосфери дисциплине и учења итд.
Ово за самоубиства јесте тачно да су углавном мушкарци, опет због социолошких и социјално психолошких карактеристика пола '- мање су способни за трпљење и прилагођавање, агресивност се усмјери ка себи кад не може ван. Отприлике то је механизам.
То да никог није брига због тога је далеко од истине.

evo zasto:

- Ti znas za samoubistvo, pricas o njemu ima svoju teoriju. Koliko cesto si cula na televiziji o prevenciju samobistva medju muskarcima? Koliko cesto vidis to kod lea kis ili na dnevniku? Koliko cesto dele pamflete? Meni je to dokaz da ovo drustvo ne zanima preterano to sto se muskarci ubijaju u tolikoj meri.

- Koliko cesto cujes o raku prostate? gde su kampanje i akcije za to? Gde je po dnevniku, medijima o tome? O mamografima i raku dojke slusamo stalno, ali o raku prostate skoro nikad.
Meni je to dokaz da zdravlje muskraca ovom drustvu nije bitno.

- Koliko cesto cujes o muskarcima zrtvama nasilja? Skoro nikad. Koliko sigurnih kuca postoji za muskarce zrtve nasilja koje nisu PRIVATNO ORGANIZOVANE od muskaraca koje su zrtve nasilja?
sa druge strane koliko cesto na posterima vidis muskarca kao nasilnika zenu kao zrtvu, i da se porodicno nasilje naziva 'nasilje nad zenama". Cak i da kazemo da su muskarci manjina zrtvi nasilja, da li ta manjina zasluzuje neku paznju? Da li zasluzuje neku manjinsku pomoc? Da li ta manjina zasluzuje isto ono sto i zene zasluzuju proporcionalno u tome koliko su zrtve?

Ja nigde ne vidim ove tri stvari, zato mislim da je vazno naglasavati.

kada kazem da nikog nije briga - preterujem, uvelicavam. nekog je briga, ali drustvo generalno mnogo ne zanima to, ne vuce se po dnevnicima i slicno.

eto naprimer ti imas teoriju zasto je tako - zasto se o tome ne razgovara? zasto nema istrazivanja na tu temu? Zasto muskarci cine 80 % samoubica? Hajde da smanjimo broj samoubica i da istrazujemo zasto se muskarci i zene ubijaju?
« Last Edit: September 16, 05:20:15 PM 2018, by Mladen M »

Mladen M

« Reply #13 on: September 16, 05:18:13 PM 2018, »
биће то, када се мушкарци буду одрекли вољом за моћи и манипулацијом истом.

Mislim da je ovo lep primer ovog "women are wonderfull efecta":

Muskarci - losi imaju volju za moc i manipulaciju istom.
Zene - dobre nemaju volju za moc i manipulaciju istom.

Ja ne znam u kom kontekstu smatras volja za moc i manipulacija ali mislim da zene imaju jednaku volju za moc i manipulaciju istom i da su zene te koje danas imaju vecu moc od muskaraca na drustvenom polju.

#meToo je najbolji dokaz.

Mladen M

« Reply #14 on: September 16, 05:27:53 PM 2018, »
ps @snežana  dobrodosla :D Ti iz vedra pa u nedra :)