Podignut forum.

Author Topic: "zene su divne" efekat i zasto je bitno da ga poznajemo.  (Read 3084 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Florenntina

Re: "zene su divne" efekat i zasto je bitno da ga poznajemo.
« Reply #45 on: September 18, 01:04:37 AM 2018, »
Ne bih se slozila s tobom, narocito ako pogledamo Srbiju. Pogledaj samo koliko je zena fizicki likvidirano od strane muskog partnera u protekloj godini. Nisam stekla utisak da su te zene imale ijednu od tih pomoci o kojima pises jer da jesu, sigurno ne bi zavrsile kako su zavrsile.

Mladen M

« Reply #46 on: September 18, 01:46:11 AM 2018, »
Ne bih se slozila s tobom, narocito ako pogledamo Srbiju. Pogledaj samo koliko je zena fizicki likvidirano od strane muskog partnera u protekloj godini. Nisam stekla utisak da su te zene imale ijednu od tih pomoci o kojima pises jer da jesu, sigurno ne bi zavrsile kako su zavrsile.

Otprilike je oko 20 -30 zena svake godine likvidirano u srbiji.
O tih 30 jadnih zena se makar prica i radi se nesto da se ti zlocinci privedu pravdi i da se to smanji. Ima 15 sigurnih kuca, socijalne sluzbe koje svakodnevno pokusavaju da rade svoj posao najbolje moguce. Veliki broj vladinih i nevladinih agencija, saradnja policije, tuzilastva i socijalnih sluzbi itd.

O 200 muskaraca koliko se godisnje samoubije u Srbiji se jedva progovara... prica se u kontekstu zanimjivih vesti.

I to je upravo ono sto hocu da kazem. Drustvo ne pruza puno generalno ali zenama pruza nesto - muskarcima apsolutno nista.

Inace po ovim brojkama o samoubistvu koje gledam (http://prntscr.com/kvl740)
Siguran sam da je broj muskaraca koji su se posle razvoda u srbiji ubili znatno veci od 30.

Opet - o njima ni reci. Kada se prica o samoubistvu prica se kao o generalnom problemu. Ako izuzemo udovce, grupa ljudi koja se najvise samoubija su razvedeni muskarci.

Zasto? Mozda zato sto su porazeni i unisteni emotivno i psihicki od strane bivseg partnera, drustva i suda?

Ove brojke gledam:
Од укупно 1.442 самоубиства која су почињена у 2005. години, 1.010 (70,0%) су извршена од стране мушкараца, а 432 (30,0%) од стране жена. Последњих четрдесетак година (од 1963. године) број самоубица мушког пола је скоро двоструко већи од броја жена које су себи одузеле живот. Према подацима из исте године међу мушкарцима број самоубистава на 100.000 sстановника износио је 27,9, а код жена 11,3. Приблићне вредности задршале су тренд у Србији и последњих 10 до 15 година.
Брачно стање
У Србији самоубиства су чешћа код лица у браку. Према подацима из 2005. година самоубиством је живот оконачало 45% лица у браку, затим следе обудовели (26%), потом лица која нису склапала брак (20%), а најмање је разведених (9%). И у погледу брачног стања постоје значајне разлике и по полу. Код мушкараца су међу умрлим услед самоубиства најбројнија лица у браку (47%), док су код жена то удовице (40%). Током 2006. године, удео удоваца у укупном броју самоубица је био двоструко мањи (19%).
« Last Edit: September 18, 01:59:13 AM 2018, by Mladen M »

Mladen M

« Reply #47 on: September 18, 02:03:07 AM 2018, »
Znaci ovako,
Nazalost 30 zena je ubijeno od strane zlocinaca u jednoj godini.
500 muskaraca se ubilo u braku.

O jednom podatku znamo svi, prica se i radi se makar nesto da se spreci.

O drugom ne znamo nista, ne radi se nista, niti ikog zanima preterano osim zavod za statistiku.

Mislim da to jasno ilustrije da je zivot 30 zena mnogo bitniji ovom drustvo od zivota 500 muskaraca koji je skoro nebitan.

i da se razumemo, moje misljenje nije da sada ovi sto se bave nasilnicima u braku treba da prekinu to i da se bave muskarcima. Moje misljenje je da treba da se bavimo kao drustvo I MUSKARCIMA.

Florenntina

« Reply #48 on: September 18, 05:41:23 AM 2018, »
Znaci ovako,
Nazalost 30 zena je ubijeno od strane zlocinaca u jednoj godini.
500 muskaraca se ubilo u braku.
O jednom podatku znamo svi, prica se i radi se makar nesto da se spreci.

O drugom ne znamo nista, ne radi se nista, niti ikog zanima preterano osim zavod za statistiku.

Mislim da to jasno ilustrije da je zivot 30 zena mnogo bitniji ovom drustvo od zivota 500 muskaraca koji je skoro nebitan.

i da se razumemo, moje misljenje nije da sada ovi sto se bave nasilnicima u braku treba da prekinu to i da se bave muskarcima. Moje misljenje je da treba da se bavimo kao drustvo I MUSKARCIMA.

Cekaj bre polako, potpuno si izostavio zene samoubice. Ali i da to zanemarimo, ne vidim bas osnova da poredimo ubistva sa samoubistvima. Valjda je logicnije da poredimo ubistva sa ubistvima a samoubistva sa samoubistvima?

Cinjenica je da je i pored svih tih pomoci koje si naveo ubijeno 30 zena (a pitanje je koliko bi ih tek bilo da ne postoji pomoc) dok je broj muskaraca koji su ubijeni od strane zenskog partnera (i to skoro bez ikakve pomoci) koliko?

Ovo me navodi na razmisljanje da MOZDA postoji nekakva logika u tome sto je broj organizacija koje stite zene nesrazmerno veci od onih koje stite muskarce?

Kao sto sam vec pisala, ne mislim da treba zanemariti probleme muskaraca, ali smatram da nije ni realno ocekivati podjednaku podrsku i medijsku zastupljenost problema oba pola ako su ovo sto si naveo tacne statistike.
« Last Edit: September 18, 05:46:44 AM 2018, by Florenntina »

Dijana

• Hero Member
  • Total likes: 324
  • Evo cveta dovoljno smelog da miriše
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #49 on: September 18, 09:09:14 AM 2018, »
Da, nejasno mi je zasto se neko (musko) u Srbiji lozi na ovakve price.
Kod nas su svi drustveni mehanizmi samo formalno tu, i to preko medjunarodnih faktora nakon raspada Yu i domacih nvo entuzijasta.
Kad nazove zlostavljana zena policiju, najcesce ce odgovor biti muska solidarnost: udri kurvu.
Soc.sluzbe ne mogu da postignu sa razvodima i delinkvencijom, da se bave nekakvom zastitom porodice, tu nemaju ni ljudstva ni potencijala.
Kao sto rekoh, kod nas je nalicje patrijarhata ostalo po svemu ovde. Primio se samo razvrat i nazalost, olako shvatanje rusljivosti braka.
Razvod je kod nas katastrofa. Po djecu. Zbog nase nekulture. Pa bilo ono dodijeljeno ocu ili majci, najcesce je majci zato sto je malo nazalost i zato sto su ocevi manje zainteresovani nazalost. Prepucavanje nakon razvoda i izludjivanje djece je obostrano.
Muskarac na Balkanu nije ugrozen nikakvim zenskim pravima.. samo je razjaren i jos nasilniji, plus razvod, bolesni pojedinci to rjesavaju ubistvom i samoubistvom.

To sto Mladen prica da muski problemi u vezi nailaze na ismijavanje, to je takodje odlika patrijarhalnog mentaliteta. Cus, djes priznati slabost bilo kakvu.. cus, tuce ga zena, i treba da ga tuce, sto nije tuko na vrijeme, to je reakcija.
Mislim, provedeni socijalni eksperimenti o javnoj tuci na ulici. Pa cuj, osim ako nije zenska bilderka sparena sa nekim fizicki slabasnim feminiziranim jadnickom, pa to da ona (pokusava da) njega tuce, moze da bude samo zabavno i vuce odma na erotske primisli, otud kikotanje. Docim on kad tuce moze ozbiljne povrede da nanese, i kad tuce s pola svoje volje i snage, u 99,99% slucajeva.
Acquila non capit muscas

Dijana

• Hero Member
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #50 on: September 18, 09:15:34 AM 2018, »
Muškarci moraju da nauče da ne budu robovi svojih strasti. Uzrok ovih problema nisu žene, nego muška slabost. Problem je što se dečaci "voljno raslabljuju" (ne znam bolji izraz) od malena, umesto da se utrđuju i jačaju. Zato posle postanu mekušci koji samo balave za suknjama i ne mogu ženi da kažu "ne". Takva je ova današnja "masovna kultura", škola, muzika, filmovi... Od muškaraca pravi seronje. I to je glavni problem.
Pa to isto se moze reci i za zene samo u suprotnom smeru. Imam devojcicu i gledam sta im se servira sto svesno sto nesvesno. Ideal je jaka i samostalna zena kojoj maltene niko ne treba. I zene masovno padaju na taj zamisljeni cool zenski lik super uspesne zene koja odlicno izgleda, koja je prodorna, opasna, koja govori ne kad god stigne i mnogo je bitna zbog toga, zene koja vlada! I naravno da tu nema mesta za muskarce tj. nema mesta nizasta osim za sopstveni ego.

Tako bi se isto moglo reci da danasnja kultura od zena pravi beskrupulozne, agresivne, samodovoljne azdaje koje uvek nadju neku metu napada da bi u odnosu na tu metu mogao da zablista njihov velicanstveni ego. I sve bi se to dalo resiti mnogo brze i prirodnije da se nije sad umesala i politika da deli pravdu. Mislim, resice se i ovako ali mnogo teze i dugotrajnije...

Potrebni smo jedni drugima, to je cinjenica i to cemo svakako morati da naucimo pre ili kasnije.
Da, mozda je na zapadu tako, nije ovde tako. Ovde se primila pod stranim uticajem 'child-centered' bringing-up&education, potpuno promaseno i nekriticki. Ovde je samo razmazeno i raspusteno deriste, oba pola. Znam, radila u skoli. Djevojcice koje ne sme niko poprijeko da pogleda. Djecake koji su itekako agresivni, ne samo medjusobno nego i prema djevojcicama. Samo sto im ti nista ne mozes, roditelj ti ne dozvoljava da vaspitas njihovu nevaspitanu djecu, oba pola.
Acquila non capit muscas

Dijana

• Hero Member
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #51 on: September 18, 09:23:44 AM 2018, »

Otprilike je oko 20 -30 zena svake godine likvidirano u srbiji.
O tih 30 jadnih zena se makar prica i radi se nesto da se ti zlocinci privedu pravdi i da se to smanji. Ima 15 sigurnih kuca, socijalne sluzbe koje svakodnevno pokusavaju da rade svoj posao najbolje moguce. Veliki broj vladinih i nevladinih agencija, saradnja policije, tuzilastva i socijalnih sluzbi itd.

O 200 muskaraca koliko se godisnje samoubije u Srbiji se jedva progovara... prica se u kontekstu zanimjivih vesti.

I to je upravo ono sto hocu da kazem. Drustvo ne pruza puno generalno ali zenama pruza nesto - muskarcima apsolutno nista.

Inace po ovim brojkama o samoubistvu koje gledam (http://prntscr.com/kvl740)
Siguran sam da je broj muskaraca koji su se posle razvoda u srbiji ubili znatno veci od 30.

Opet - o njima ni reci. Kada se prica o samoubistvu prica se kao o generalnom problemu. Ako izuzemo udovce, grupa ljudi koja se najvise samoubija su razvedeni muskarci.

Zasto? Mozda zato sto su porazeni i unisteni emotivno i psihicki od strane bivseg partnera, drustva i suda?

Mnogo si bre jednostran. Evo i kod nas ima ta kampanja o zlostavljanim muskarcima, ja sam vidjala to po internetu. Muskarac je ponekad psihicki zlostavljan, to niko ne spori. Tako jedino i moze da bude zlostavljan. Sigurna kuca za muskarce? zbog cega, aman?
Samoubistvo se i moze posmatrati jedino generalno. Cim se krene u indukciju i generalizacije doci ce do problematicnih zakljucaka. Nece se svi razvedeni muskarci samoubiti, samo neki, psihicki labilni itd. Znaci mnogo je tesko kompleksno visefaktorsko pitanje samoubistva. I opet ponavljam, zensko se uci da trpi, i to je kod nas ostatak patrijarhalnog nasledja, i zato se manje samoubija.

Ono sto nama ko hljeb treba je ucenje komunikacije i odnosenja, edukacija, savjetovalista, prevencija. A bome treba nam i da crkva djeluje u tom smjeru, da prigrljava omladinu sebi i edukuje je u pravoslavnom etosu. Trebaju nam psiholoski i pedagoski obrazovani popovi i vjeroucitelji voljni da to rade.
Acquila non capit muscas

Mladen M

« Reply #52 on: September 18, 04:03:20 PM 2018, »
Cekaj bre polako, potpuno si izostavio zene samoubice. Ali i da to zanemarimo, ne vidim bas osnova da poredimo ubistva sa samoubistvima. Valjda je logicnije da poredimo ubistva sa ubistvima a samoubistva sa samoubistvima?

Ja ne poredim nista, ali zasto je 30 ubijenih zena veci problem(kome se posvecuje 100 % vise paznje)  od 500+ muskaraca koji su izvrsili samoubistvo(kojima se posvecuje nula paznje)?

Zasto se drustvo tako ponasa? Mozes li da mi objasnis?

p.s.

sto se zenskih samoubistva tice, fora je sto ovde pricamo o ljudima ostecenim u brakovima. Zenska samoubistva su uglavnom posledica mentalnih bolesti. Grupa zena koja se najcesce ubija su udovice. Grupa muskaraca koja se najscesce ubija su razvedeni.

« Last Edit: September 18, 04:14:00 PM 2018, by Mladen M »

Mladen M

« Reply #53 on: September 18, 04:09:36 PM 2018, »
Mnogo si bre jednostran. Evo i kod nas ima ta kampanja o zlostavljanim muskarcima, ja sam vidjala to po internetu. Muskarac je ponekad psihicki zlostavljan, to niko ne spori. Tako jedino i moze da bude zlostavljan. Sigurna kuca za muskarce? zbog cega, aman?

Jel ti to impliciras da muskarci nisu zrtve nasilja u vezama?

Ti se zapravo vodis opstom predrasudom da muskarci nikad nisu zrtve nasilja, ili ako jesu to je toliko mizeran broj da je smesno. http://prntscr.com/kvtt2e

Evo i kod nas ima ta kampanja o zlostavljanim muskarcima, ja sam vidjala to po internetu.

Pokazi mi ....

« Last Edit: September 18, 04:11:27 PM 2018, by Mladen M »

Mladen M

« Reply #54 on: September 18, 04:15:39 PM 2018, »
Kad nazove zlostavljana zena policiju, najcesce ce odgovor biti muska solidarnost: udri kurvu.

Imate li vi sto to tvrdite jedan jedini dokaz za ovo?

Imam i primer kada je moja drugarica zvala policiju za mog drugara koji se drao na nju. Nisu rekli "udri kurvu" nego su mu pomerili bubrege.

Mladen M

« Reply #55 on: September 18, 04:51:16 PM 2018, »
@Florenntina  @Virta 

ajde ovako, da se razumemo, da ne sirimo preterano pricu. Da li muskarci koji su zrtve nasilja zasluzuju barem 10 % drustvene paznje? Ako je odgovor da, treba da predjemo na sledece pitanje. Da li muskarci koji su zrtve nasilja u porodici dobijaju 10 % paznje? Ja mislim da je odgovor ne.

Ako se slazete da je odgovor ne onda je pitanje uzroka sto ne dobijaju? Ja mislim da je women are wonderfull efekta.

Ako mislite da dobijaju, molim vas pokazite mi i uporedite sa zenama.

Evo cak je @Virta  pitala "sta ce muskarcima sigurna kuca" sto je meni iskreno van svake pameti.
Kao da muskarci ne mogu biti zrtve nasilja fizickog i psihickog i kao da imaju neki mehanizam odbrane od toga? Sta imaju? Nemaju nista. Jedina opcija je da udare nazad.

Ako drzava i silne nevladine organizacije finasiraju 15 sigurnih kuca za zene zasto ne postoji makar 1 za muskarce.
To je ispod 10 % paznje.

Вукашин К.

« Reply #56 on: September 18, 05:07:41 PM 2018, »
Sve cinjenice koje su Mladen i John connor ovde rekli su stoprocentna istina, a pogotovo je merodavno  ono sto je Connor rekao o vaspitavanju decaka. O toj faktickoj istini nema rasprave, sakrivanja, niti ublazivanja, ne znam koliko da vredja ili koliko da plasi njeno sirenje. Dakle Dijana, nema vise "ali zene su bile...", nema nikakvog ocrnjivanja polova, niti ikakvih vrednosnih sudova koje ti projektujes u njihove reci. To je cinjenicno stanje, i sa njim nema rasprave.

Ako se ne prihvati, negira, ili sutira ispod tepiha,  mozete ocekivati da ne samo da se muskarci nece vratiti nikakvom patrijarhalnom idealu, ne znam kakvi mehanizmi postide da se koriste, vec da ce ici sve dalje ka segregaciji i odvajanju od zena, a i od Boga. Ko ce tu biti na vecoj steti je sasvim jasno, zato pamet u glavu.

Вукашин К.

« Reply #57 on: September 18, 05:21:07 PM 2018, »
Kako konstruktivno da se rjesavaju ta kolektivna ludila, pitanje je? jer insistiranje bilo na feministickoj bilo na antifem. prici bojim se da ne radi to nego produbljuje jaz. Mene iskreno obe price nerviraju.
Da se smanji olako shvacanje razvoda? da se stabilizuje porodica? to je pravo pitanje, neki pravac za razmisljanje.
to 'ne vole se vise', malo sporjeckaju, i hop razvod (a psiholoski ciklusi su takvi da bi prirodno mogao da se nadje novi zanimljiviji partner svakih nekoliko godina).
Kako to rijesiti, ako hriscanski ideal braka nije prica za sve? znaci voljna odluka i odgovornost da se posvetis jednoj i samo jednoj osobi, i da to bude za cio zivot, i da se ima odgovornost i paznja prema drugom, prema odnosu, prema zajednickom potomstvu?

to je pitanje svih pitanja, a ne ko je koga vise ugrozio, ko je koga vise kinjio, ko kad kako i koliko...

Virta, jaz produbljuje upravo to razmisljanje da su fem i anti-fem price isto sranje drugo pakovanje :) Da su oba jednaka kolektivna ludila. Nisu ni blizu, i od hiljadu svojstava u kojima nisu ni blizu,  jedino sto imaju zajednicko jeste odbacivanje prirodnih uloga muskarca i zene.

Vegeta

« Reply #58 on: September 18, 05:21:46 PM 2018, »
Negde sam naišao na statistiku da žene češće pokušavaju samoubistvo. Znam jednu komšinicu koja je prsla i isekla vene. Spasli su je na vreme i pustili je iz Laze posle dva dana.

Muškarci su više task-oriented, biraju pravi alat i završavaju posao.

Edit: Našao
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9560163
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

Florenntina

« Reply #59 on: September 18, 05:23:06 PM 2018, »

Ja ne poredim nista, ali zasto je 30 ubijenih zena veci problem(kome se posvecuje 100 % vise paznje)  od 500+ muskaraca koji su izvrsili samoubistvo(kojima se posvecuje nula paznje)?

Zasto se drustvo tako ponasa? Mozes li da mi objasnis?

p.s.

sto se zenskih samoubistva tice, fora je sto ovde pricamo o ljudima ostecenim u brakovima. Zenska samoubistva su uglavnom posledica mentalnih bolesti. Grupa zena koja se najcesce ubija su udovice. Grupa muskaraca koja se najscesce ubija su razvedeni.

Zato sto ubistvo i samoubistvo nisu isto? Zato sto bez osnova podrazumevas da su se svi ti muskarci samoubili zbog zena, dok su se zene samoubile zbog mentalne bolesti, zato sto statistike koje si naveo ukazuju da je najveci broj samoubica u braku a ne razvedenih kako si podvukao...

Prosto broj 30 i 500 ne mogu ni po jednom osnovu da stoje u kontekstu u kome si ih stavio.