Podignut forum.

Author Topic: О смрти  (Read 637 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mladen M

Re: О смрти
« Reply #15 on: September 18, 05:34:54 AM 2018, »
Figurativno, ne stvarno.
Da mi kažeš gde ima zmajeva, ja bih prvi pošao u lov, jer zmajeva krv daje neranjivost. :)

Zmajeva? Svuda oko tebe. :)  Naravno da daje neranjivost, kada se sukobis sa zmajem haosa i pobedis ga - slabo sta drugo moze da te povredi.
Jordan Peterson on Slaying the dragon within us

Dijana

• Hero Member
  • Total likes: 320
  • Evo cveta dovoljno smelog da miriše
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #16 on: September 18, 08:48:43 AM 2018, »
Ima u knjizi Nesveti a sveti, jedna crtica, da su oni ispod manastira imali nekakve podzemne prolaze sa udubljenjima u stijenama u koje su ostavljali sanduke sa mrtvim monasima, nisu ih zakopavali u zemlju.. i da je bio dole prijatan miris...

Био сам тамо, у Псково-печерској лаври... Тако је као што пише...
Zavidim ti. Divno.
Acquila non capit muscas

Dijana

• Hero Member
  • Total likes: 320
  • Evo cveta dovoljno smelog da miriše
    • View Profile
    • Logosna Zrnca
« Reply #17 on: September 18, 08:52:34 AM 2018, »
Odobravam ovakve motive za razmisljanje, osim vizuelnih podsjetnika tipa lobanja, u kontekstu ljepote, erosa, braka... blud koga zanima, lobanje ga i ne plase, vjerovatno ga gurne u carpe diem modus ;)

Иначе, занима ме блуд и ложим се на коске, црве, прашину и паучину, на песак, земљу, хладну воду, посебно вртложну, торнада што те не носе у Канзас... Ја сам готик-агро "православац"...
Bosanka, tesko i sad da cu skontati  :D... znaci za vecinu ne-gotik populacije je to contradictio in adjecto
Lobanja: demotivacija na blud, a moze da odvrati uspjesno i od braka, i jedino motivise na plac do smrti u manastirskoj keliji.
Acquila non capit muscas

Vegeta

« Reply #18 on: September 18, 08:54:23 AM 2018, »
Mene ne demotiviše od bluda. Motiviše me na kremaciju, jer je pepeo čist i sterilan, za razliku od truleži.
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

Добривоје

« Reply #19 on: September 23, 09:02:38 PM 2018, »

Federico Fellini's "Il Bidone" (1955)
само је смрт сигуран посао

Florenntina

« Reply #20 on: September 23, 10:49:50 PM 2018, »
Treba ziveti svoje ideje a ne trcati da pogines za njih.

Добривоје

« Reply #21 on: September 28, 01:48:29 AM 2018, »

Једног дана време ће истећи. Наше очи неће моћи да гледају свете иконе или животворне Христове Тајне, наше уши биће глуве за прелепе литургијске песме, руке више неће моћи да осењују крсним знаком нити да додирују освештане ствари, језик неће окушати Христово Тело и Крв, нити ће усне целивати светитеље. Не, постаћемо хладни, наши мишићи биће згрчени, стегнути, бићемо положени у ковчег, прекривених лица, пре него што нас прекрије земља од које смо и потекли.

Тог дана нам се, каже апостол Павле, "ваља јавити на суду Христовом, да прими сваки оно што у тијелу учини, било добро или зло." (2.Кор.5,10)

"Припреми срце за одлазак", вели Свети Исак. "Ако си мудар, очекиваћеш га сваког часа. Сваког дана говори себи: 'Ево, гласник који је послат мени већ је пред вратима. Зашто седим непомично? Морам отићи заувек. Није ми се више враћати.' Сваке ноћи одлази на починак са овим речима и размишљај о њима у току дана. А кад време за одлазак дође радосно му изађи у сусрет, говорећи: 'Дођи у миру. Знао сам да ћеш доћи и не занемарих ништа што ће ми помоћи на путу.'"

Свети Исак Сиријски,
Беседа 65.
« Last Edit: September 28, 01:50:03 AM 2018, by Добривоје »

Добривоје

« Reply #22 on: February 20, 08:29:44 PM 2019, »
"Кад некуд ходаш, сети се да те сваки корак води ближе гробу. Видевши лет птица, речне токове, брзаке, схвати да твој живот још хитрије лети свом крају."

Свети Никодим Агиорит - Невидљива борба

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 1882
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #23 on: February 20, 09:19:19 PM 2019, »
Da, ovaj zivot. Ali moze biti, a mi hriscani duboko verujemo, da je smrt samo "prolaz" iz ovog prolaznog sveta u neki drugi. Kao sto je rodjenje potpuna transformacija i prelazak iz jednog oblika egzistencije u drugi.

Добривоје

« Reply #24 on: February 20, 09:36:28 PM 2019, »
Da, ovaj zivot. Ali moze biti, a mi hriscani duboko verujemo, da je smrt samo "prolaz" iz ovog prolaznog sveta u neki drugi. Kao sto je rodjenje potpuna transformacija i prelazak iz jednog oblika egzistencije u drugi.

Разуме се. Наведена мисао се односи на живот(арење) у оквиру историје.

Auror

« Reply #25 on: February 20, 09:41:48 PM 2019, »
mi hriscani duboko verujemo, da je smrt samo "prolaz" iz ovog prolaznog sveta u neki drugi.

Pogrešnu stvar zovemo "smrt", isto kao što pogrešnu stvar zovemo "život".

Istinska smrt je odvojenost od Boga, tj. Života.

Vegeta

« Reply #26 on: February 21, 09:32:46 AM 2019, »
Sad ponovo gledam moju omiljenu seriju iz vremena kad sam bio klinac, Bafi.
Mislim da bih lako birao da budem prokleti besmrtnik i to ne zato što volim život, nego da bih bio jači i sposobniji sa godinama. I to i pogibija na vrhuncu snage su mi prihvatljiviji od starosti.
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.