Udesena tema.

Author Topic: Galimatijas  (Read 2915 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Florenntina

Re: Galimatijas
« Reply #15 on: October 11, 12:05:57 PM 2018, »
Citam ovo i tazmisljam... Ako spoznavanje istine iz proslosti unisti i gram sadasnje srece, onda je ta istina nepotrebna. I jos gore: moze otrovati ono sto imas?

Kako moze istina da unisti srecu? :)
Istina moze samo da unisti iluziju a ako je iluzija uzrok srece, da li je takva sreca dobra?
Nije svet crno beli. Ima mnogo raznobojnih nijansi izmedju. Bez nekih saznanja prosto moze da se zivi. Pricam o neznanjima koja nisu uzrok niti imaju ikakve veze sa tvojom srecom, ali mogu biti uzrok nesrece. Eto, na to sam pomislila dok sam citala prethodne redove.
Znas ono kada kazes “ej, ne zalim da znam”.

Florenntina

« Reply #16 on: October 12, 07:09:32 AM 2018, »
Metafizicka matatika kaze da hrabrost nije nedostatak straha vec odluka da ostanes na nogama i dok ti klecaju od straha. I mudrost nije komformizam i ne stoji nasuprot dostojanstva. I dostojanstvo nije gordost vec viteska osobina hrabrih koja se nagradjuje mogucnocsu iskrenog susreta sa drugim. I cutanje nije uvek zlato vec cesto i prerusena lukavost i sitna matematika koja se zavrsava zbirom u 2-3 iteracije. Velicanstvena lepota koje se covek svojevoljno odrice iz slabosti i straha da ne pogine. I dok juri da stavi potpis na nove kompromise, sigurnom utocistu stada, ne shvata da je sebi vec potpisao smrtnu presudu. Neki do samoga kraja ne shvate da su u zamci i potpuno potisnu i zaborave da moze drugacije. Moze iskreno i plemenito i dostojanstveno da se zivi. Cak i smrt takva je nekako lepa, dostojanstvena coveka. Uzasno je tesko biti covek a opet tako predivno i slobodno da vredi svakog rada i truda.
« Last Edit: October 12, 07:12:48 AM 2018, by Florenntina »

Florenntina

« Reply #17 on: October 13, 12:16:15 PM 2018, »
Cudo je covek, narocito dobar covek. Neverovatan spoj nadljudske snage i istovremeno ranjiv i slab kao locika.
Dodju trenutci slabosti kada se jednostavno ugasi, uvene. Toliko je povredjen da vise nista ne oseca, kao kamen. Nema u srcu vise ni radosti ni tuge ni srece ni mrznje. Jednostavno nista. Ali ovo je zamka i ne treba se plasiti.

Treba se setiti da emocije postoje ali su toliko snazne i neprijatne da ih odbrambeni mehanizam, da bi nas sacuvao, jednostavno potisne i ostavi nas u ubedjenju da smo otupili i da nam nema spasa a i da ima- cemu kada nista ne osecamo. Pitanje je sta tada raditi? Racio, logika, razmsljanje tada ne pomazu vec naprotiv, dodatno zbunjuju i vuku ka dnu. Pomaze molitva, ali nekada u dusi nema ni toliko treptaja da je izgovori. Pomaze i rutina, disciplina, obaveze, gust raspored ali kako kada nema zelje. I kako da covek otopi svoje srce kada mu je mrsko sve sto bi ga ozivelo jer on jednostavno ne vidi u takvom stanju smisao ozivljavanja svoga.

Medjutim, postoji nesto drugo u dobrom srcu sto se moze oziveti a to je drugi, bilo koji drugi, moze biti i potpuno nepoznat. Treba ustati i krenuti odmah ka drugom, bilo kom drugom na koga prvog naletimo da mu mozemo biti od neke koristi ili pomoci. Ako zivis sam istrci na ulicu i odmah kreni uciniti nesto lepo i dobro prvom koga sretnes. Ako zivis sa cimerom, porodicom, kimegod, skuvaj kafu, napravi sok, ponesi tudji teret dana bar i za banalnu sitnicu i bice ti malo bolje. Neko ce se osmehnuti, neko zahvaliti i ti ces biti korak blize izlasku iz svog tamnog vilajeta.

Zvuci potpuno neverovatno ali kada se covek zapetlja u te demonske hridi, to mu je bas pravi trenutak da se zaboravi, da umre za sebe i ozivi za druge a drugi ce mu opet dati smisao da se bori i pocne da ozivljava i za sebe.

Mladen M

« Reply #18 on: October 13, 12:29:21 PM 2018, »
Nije svet crno beli. Ima mnogo raznobojnih nijansi izmedju. Bez nekih saznanja prosto moze da se zivi. Pricam o neznanjima koja nisu uzrok niti imaju ikakve veze sa tvojom srecom, ali mogu biti uzrok nesrece. Eto, na to sam pomislila dok sam citala prethodne redove.
Znas ono kada kazes “ej, ne zalim da znam”.

Aha, razumem te sada. Ja dosta razmisljam u tim "crno belim" terminima, pa sam mislio na neke ulatimativne istine. Mislim da ima nekih istina koje moze da "ne znamo", ali ako ne gajimo laz umesto tih istina, vec eto jednostavno ne znamo nesto, ne zanima nas, nemamo nikakvu kontrolu nad tim itd.

Ali ono, ja sam sokratovac "znanje je najveca vrlina, neznanje najvece zlo"

evo ti na sta konkretno mislim :

https://www.roangelo.net/logwitt/logwit61.html

"According to Socrates, virtue is knowledge, because: (1) all living things aim for their perceived good; and therefore (2) if anyone does not know what is good, he cannot do what is good -- because he will always aim for a mistaken target; but (3) if someone knows what is good, he will do what is good, because he will aim for what is good."

Nekako mi je cak i pravoslavno.

Florenntina

« Reply #19 on: October 13, 09:36:48 PM 2018, »
Skroz si u pravu ali veliko iskustvo i mudrost su potrebni da bi se razlikovalo dobro i zlo jer su u potpuno cistom obliku retki. Obicno su to raznobojne nijanse izmedju crne i bele i pokusavati nasilu ih ugurati u neku krajnost da bi se lakse orjentisao mislim da nije mudro ni zdravo. Mora covek nekako nauciti da se nosi s tim da ne bi postao iskljuciv i sam, da ne bi zastranio. I polako, u skladu s mogucnostima. Kad si slabiji, podrzavaj dobro a kad si jak suprostavi se zlu u zivotnom koloritu.

Florenntina

« Reply #20 on: October 15, 02:32:02 AM 2018, »
Vrlo interesantan pogleda na odgovornost.

http://teologija.net/talac-bliznjeg/

Florenntina

« Reply #21 on: October 15, 07:26:27 PM 2018, »

Mladen M

« Reply #22 on: October 17, 09:13:57 AM 2018, »

E ovo je odlican tekst.

Btw sta znaci galimatijas?

Florenntina

« Reply #23 on: October 17, 09:22:59 AM 2018, »

E ovo je odlican tekst.

Btw sta znaci galimatijas?

Prica bez konca i konopca sto bi rekli. Jedna zbrka nepovezana kao sto su ovi moji postovi 😂

Florenntina

« Reply #24 on: October 17, 09:28:25 AM 2018, »
Vezano za tekst... Kako si ti kao libertarijanac pomirio ovo hriscansko shvatanje odgovornosti za drugog? Mene je uvek plasio kod Dostojevskog onaj stav parafraziram po secanju “svi su krivi za sve i svakoga”.

Mladen M

« Reply #25 on: October 17, 10:10:39 PM 2018, »
Vezano za tekst... Kako si ti kao libertarijanac pomirio ovo hriscansko shvatanje odgovornosti za drugog? Mene je uvek plasio kod Dostojevskog onaj stav parafraziram po secanju “svi su krivi za sve i svakoga”.

Ako mogu to da opisesm mimom :)

Mladen M

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2010
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #27 on: October 18, 04:05:27 PM 2018, »
Libertarijanci vide odgovornost za drugog kao individualnu obavezu. To je u vecem skladu sa hriscanstvom nego prebacivanje odgovornosti na drzavu.

Ne znam kome je uopste palo na pamet da prebacivanje odgovornosti za bilo sta na drzavu ima ikakve veze sa hriscanstvom...

Florenntina

« Reply #28 on: October 19, 09:10:48 AM 2018, »
https://www.thebeaverton.com/2017/12/autocorrect-nightmare-typo-bill-c-45-legalizes-cannibalism-instead-cannabis/

pazi se :D

Ma jedemo se mi i sami, bez ofivijelne dozvole😂. Sta reci, za nekoga ko zivi ovde i nije bas iznenadjenje. Jos kad bi bili k’o oni kanibali sa Fidzija, gde bi nam bio kraj 😂

Sto rece cika Tramp “We didn’t walk away. We didn’t end it. We made a deal. Alright? ’Spite that little punk kid running Canada, we still made it.”

Salu na stranu, ovi su stvarno skroz prolupali. Sreca pa je 2019-a blizu (izbori) pa se imamo cemu nadati.

Florenntina

« Reply #29 on: October 19, 09:24:05 AM 2018, »
Libertarijanci vide odgovornost za drugog kao individualnu obavezu. To je u vecem skladu sa hriscanstvom nego prebacivanje odgovornosti na drzavu.

Ne znam kome je uopste palo na pamet da prebacivanje odgovornosti za bilo sta na drzavu ima ikakve veze sa hriscanstvom...

Jeste, i jos je imenica drzava zenskog roda! 😂

Pa dobro bre, kakve sad veze ima drzava sa onim tekstom, nista ne razumem. Pitanje je bilo kako pomiriti libertarijansko shvatanje licne odgovornosti sa hriscanskim propagiranjem odgovornosti za druge. Dakle, da li treba i koliko da budemo odgovorni za druge i kako vi uopste razumete tu odgovornost. Dokle ona seze i gde bi trebala biti ta granica posle koje ide ono cuveno “not my job” i ima li toga uopste u hriscanstvu ili bi svi zaista trebali biti odgovorni za sve kao sto pise Dostojevski?