Podignut forum.

Author Topic: Galimatijas  (Read 2914 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Florenntina

Re: Galimatijas
« Reply #30 on: October 19, 09:31:22 AM 2018, »
Uh, sta veseli covek da radi kad mu u glavi zuje rojevi svakakvih pitanja i misli osim da zapeva 😂

Florenntina

« Reply #31 on: October 19, 09:47:19 AM 2018, »
Ostala sam duzna sliku one Dalijeve skulpture a uskoro stize i Pikaso 😉

https://www.artevolution.com/snail-and-the-angel-salvador-dali.html

Mladen M

« Reply #32 on: October 19, 11:47:48 AM 2018, »
Salu na stranu, ovi su stvarno skroz prolupali. Sreca pa je 2019-a blizu (izbori) pa se imamo cemu nadati.

Mislis li da ce da izgube?

Florenntina

« Reply #33 on: October 19, 05:44:06 PM 2018, »
Mislim da hoce 100%. Ne mozes da verujes kakvu sve stetu je uspeo da mapravi za mandata. Inace, bas posle ovog sari-teipa mu je opala znacajno popularnost.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2010
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #34 on: October 19, 06:13:36 PM 2018, »
Pa dobro bre, kakve sad veze ima drzava sa onim tekstom, nista ne razumem. Pitanje je bilo kako pomiriti libertarijansko shvatanje licne odgovornosti sa hriscanskim propagiranjem odgovornosti za druge. Dakle, da li treba i koliko da budemo odgovorni za druge i kako vi uopste razumete tu odgovornost. Dokle ona seze i gde bi trebala biti ta granica posle koje ide ono cuveno “not my job” i ima li toga uopste u hriscanstvu ili bi svi zaista trebali biti odgovorni za sve kao sto pise Dostojevski?

Ima tu detalja na koje obratiti paznju. Cime se bavi libertarijanizam? Pitanje na koje odgovara je, u sustini - kada je opravdano upotrebiti silu. Ne bavi se pitanjem "sta treba da radis da bi bio dobra osoba/hriscanin", vec nesto mnogo uze. Kako da ljudi zive civilizovano jedni pored drugih, da niko nikome ne cini zlo. To ne znaci "not my job" u smislu da nikoga nije briga ni za koga drugog, nego da se niko ne mesa u tudji zivot bez razloga.

Hriscanstvo se bavi drugim pitanjem. OK, ako smo svi slobodna bica, postujemo osnovna prava jedni drugih - kako da ja sad budem dobar hriscanin, da budem slican Hristu?

U tom smislu, da bi bio hriscanin mora prvo da budes libertarijanac. To nisu suprotnosti.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2010
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #35 on: October 19, 06:14:45 PM 2018, »
Salu na stranu, ovi su stvarno skroz prolupali. Sreca pa je 2019-a blizu (izbori) pa se imamo cemu nadati.

Mislis li da ce da izgube?

Brate mili koji je to debil...

Mladen M

« Reply #36 on: October 20, 09:30:45 AM 2018, »
Mislim da hoce 100%. Ne mozes da verujes kakvu sve stetu je uspeo da mapravi za mandata. Inace, bas posle ovog sari-teipa mu je opala znacajno popularnost.

A people kund?

Florenntina

« Reply #37 on: October 20, 07:08:44 PM 2018, »
Nemoj vise Mladene molim te, mene je stamota sta prica i radi a jos nemam ni kanadsko drzavljanstvo...

Nego, Kanada je odlican primer kako je moguce jednu lepu i uspesnu zemlju ozbiljno ostetiti cak i u jednom mandatu partizanstinom i to bez fizickih likvidacija i gulaga i golih otoka kao sto je bilo kod nas. Kanada je zemlja sa razvijenim trzistem i utemeljenim institucijama a Mr. Socks je uspeo sve to dobro poljuljati koristeci samo jednu polugu vlasti -poreski sistem. Naravno, koristio je on sve sto je mogao ali ovo je bilo kljucno. I preko noci je obesmislio i rad i stvaranje i stednju, sve one osobine koje krase vrednog i odgovornog coveka i domacina. I sada,ni 4 g. posle njegovog upravljanja mi imamo naslove u nivinama o podmwtnutim listicima, kupovanju glasova i sl. stvari kao u Srbiji (u Vankuveru su uskoro lokalni izbori). Naravno, da stanivnistvo nije preko noci postalo korumpirano, isti su to ljudi, ali je dobar primer kako sistem moze da motivise coveka da da najbolje od sebe ili pak ono drugo. Kanada je i jako razvijena zemlja pa je te promene lakse pratiti jer se desavaju maltene preko noci (ne treba decenija kao kod nas da se vide rezultati nekog zakona, mere, pravila).

Posmatrajuci desavanja ovde, jako cesto mislim na Srbiju i mnogo su mi jasnije stvari koje se nama desavaju. Nema tu nikakve mistifikacije ni sudbe klete, loseg mentaliteta ili vise sile. U pitanju su vrlo konkretne, prakticne stvari  i odluke koji donose logicne konsekvence.

Obesmisli rad, kazni uspeh, promovisi poslusnost umesto rezultata i dobices Srbiju za 2 mandata bez problema. Danas je to moguce uraditi sa nekoliko glasanja i potpisa. Ako vas zanima, mogu jos da pisem o tome jer se to sve desava bulvalno u zadnjih nekoliko godina koliko sam tu, da kazem licno sam  prisustvivala toj transformaciji. I da mi je neko pricao da je moguce to tako brzo promeniti u jednoj razvijenij zemlji ne bih mu verovala.

Mladen M

« Reply #38 on: October 20, 08:12:07 PM 2018, »
Obesmisli rad, kazni uspeh, promovisi poslusnost umesto rezultata i dobices Srbiju za 2 mandata bez problema.

E bas tako, kod nas se sve to radi. Mnogi kazu da nije namerno, ali kada pogledas kompletnu sliku jeste namerno. Politika je posledica kulture, a nama je poslovna kultura takva kakva je.

Kod nas se i ovi liberalniji i ovi konzervativniji slazu oko jednog - dati sto vecu moc drzavi, oduzeti sto vecu moc ucesnicima trzista.

Zato i imamo privredu kakvu imamo.

Florenntina

« Reply #39 on: October 20, 09:34:48 PM 2018, »
Ma da bre. Ljudi upadaju u neke mistifikacije, teorije zavere i tripove a stvari su, bar sto se ekinomije tice, proste i logicne.

Ljudi padaju u nesvest oko pilica u Lidlu i prave neku filizofiju. Mislim, jeste tuzno i meni i verovatno bih i sama padala u nesvest da nisam prisustvovala pre par godina digadjaju u Vankuveru kada su nam naslovnice punili tekstovi o bitki oko besplatne soli za posipanje okucnica zbog leda. Ista stvar, drugo pakovanje!

Kako ono bese, napravi nakaradne zakone i preko noci ce masa postenog sveta postati kriminalci.
To se desilo u Srbiji, a upravo se desava i u Vankuveru. Samo sto ce Kanadjani, zahvaljujuci iskustvu i pragmaticnosti uspeti da na vreme reaguju i sprece dalju eroziju i ekonomije i drustva. Bar se nadam!

Mladen M

« Reply #40 on: October 20, 11:11:24 PM 2018, »
Ma da bre. Ljudi upadaju u neke mistifikacije, teorije zavere i tripove a stvari su, bar sto se ekinomije tice, proste i logicne.

Da bi stvari bile prosti i logicne prvo covek treba da bude logican i racionalan i da prizna jednu tesku istinu, kao i svi drugi i on je sebican.

Ljudi to nece sebi da priznaju. Mnogi pametni koji su shvatili da kapitalizam radi i dalje ne shvataju taj sustinski princip i pretpostavku na kojoj je sve bazirano.

Ja znam lika koji je doktor nauka koji tvrdi da "market forces" (kako ih on zove) ne rade po pitanju trzista zdravlja u usa jer eto.. reasons.

Jednostavno nije prihvatio da market forces rade zbog sebicnosti ljudi, iako on ne moze da porekne empirijske cinjenice da kapitalizam radi, on i dalje nije prihvatio onu osnovnu cinjenicu da kapitalizam radi jer ima ispravnu pretpostavku o ljudskom ponasanju, a to je da su ljudi prvenstveno sebicni.

Slicno je kao sa evolucijom. Da bi prihvatio evoluciju prvo moras da priznas istinu koja glasi "geni imaju interes da se razmnoze i sve sto rade rade u tom interesu"

Florenntina

« Reply #41 on: October 20, 11:31:47 PM 2018, »
Pa ne bih to znala. Mogu ljudi biti i altruisti, vazno je da postoji fer play, postena pravila koja vaze za sve isto, bar sto se tice ekonomije

Mladen M

« Reply #42 on: October 21, 11:32:52 AM 2018, »
Pa ne bih to znala. Mogu ljudi biti i altruisti, vazno je da postoji fer play, postena pravila koja vaze za sve isto, bar sto se tice ekonomije

Slazem se mogu ljuti biti alturisti, ali u vecini slucajeva vecina ljudi ce da postupi u samointeresu... sto ne znaci da ce u nekim drugim slucajevima vecina ljudi da postupi alturisticki.

Vecina doktora ce u vecini situacija birati da lece tamo gde im placaju vece pare bez obzira sto i ovima koji placaju manje pare lecenje isto treba.

Sto ne znaci da nece da postoje slucajevi ili doktori koji ce povremeno da postupe alturisticki.
Ali opet, dosta cesto u tom alturistickom postupanju motivacija ce da bude i samopromocija.

I tako dalje...

Florenntina

« Reply #43 on: October 21, 04:15:32 PM 2018, »
Ok to ali ne razumem i dalje tvoj prethodni post. Mislis da trziste ne bi radilo da ljudi nisu sebicni ili si hteo nesto drugo da kazes?

Mladen M

« Reply #44 on: October 21, 06:32:09 PM 2018, »
Ok to ali ne razumem i dalje tvoj prethodni post. Mislis da trziste ne bi radilo da ljudi nisu sebicni ili si hteo nesto drugo da kazes?

Hteo sam reci, da ljudi tesko prihvataju tu cinjenicu da su ljudi sebicni. Jer tako lazu sebe i druge - pa time ne mogu da prihvate ni ekonomiju kao nauku i razloge kako i zasto trziste tako radi.

Imamo tu neku predrasudu da umanjimo sve lose osobine kod nas a uvecamo ih kod drugih. Mislim ne pisem o tebi nego ovako o Srbima.

Ja i ti smo svesni da ce vecina doktora u vecini situacija izabrati da leci one ljude koji mu placaju vise... i to je jednostavno cinjenica koju moze da poricu ali je cinjenica.

A Srbi (a i mnogi drugi) to ne prihvataju. Pogledaj recimo rec "radnik" i "radnicka prava" kod nas se automatski podrazumeva par stvari
1. Radnik - dobar; gazda - los
2. Radnicka prava - dobra; gazdinska prava - losa

Da prihvataju sebicnost ljudi skontali bi da su i radnik i gazda sebicni i da svako gleda da iskoristi sto vise moze. A ne prihvataju tu cinjenicu jer su vecina njih radnici i pretpostavljaju da su ONI i njihova grupa dobri, a ovi drugi - losi.

Eto to sam hteo da kazem, ne kontriram ti samo malo psikaram kako mislim da Srbi vide ekonomiju i zasto nam ne uspeva.

Dakle Srbi posto su vecinom radnici za gazde, oni se vode preptpostavkom dobrih radnickih prava, sindikata, tita i ostale gluposti i losih i zlih gazdi, sebicnih itd.