Praise the Lord and pass the ammunition!

Author Topic: Galimatijas  (Read 5145 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Florenntina

Re: Galimatijas
« Reply #135 on: July 14, 12:40:42 PM 2019, »
Jos malo o knjizi...

Pokazali su jednu vrlo interesantnu matematicku kalkulaciju po kojoj je broj godina potreban za penzionisanje funkcija stednje i povrata na berzi.

Ne zvuci kao otkrice Amerike, ali prevedeno na jezik prakse je fascinantno. Npr. povecanje stednje sa 10 na 15% prihoda, moze da skrati vreme do FI na 5 godina!!!

I tako ja sada, dok “pleme moje snom mrtvijem spava” (ovo specijalno za @ Auror 😂), ja sam sela da preberem nase troskove u ovoj godini da bih videla koliki nam je % stednje.

I kao sto se da pretpostaviti, cifre troskova su huh! bas velike, pa sam morala malo da pobegnem na forum.

A suprug planira sutra voznju bicikla od 10km 😳

Florenntina

« Reply #136 on: July 14, 12:46:10 PM 2019, »
Inace, za sada nam treba oko 11g. Mozete i vi lako izracunati svoj put:

godisnji tr. *25 = koliko vam treba novca da se penzionisete. Npr. ako su vam troskovi 1000€ mesecno, onda treba da ustedite
1000*12*25= 300K. Eto, toliko kosta prosecan put do penzije u Srbiji trenutno 👍

Ivan

« Reply #137 on: July 14, 02:27:19 PM 2019, »
Давно сам рачунао то исто. Исто сам полазио од тога да се подиже 4% од годишњих прихода од инвестирања. Ако узмемо суму од 500 евра, која је минимална да платиш рачуне, једеш и остане ти нешто мало за трошак, то је 6000 годишње, а то је 4% од 150000е. То је већ баснословна сума, али није коначна. Јер на то треба додати и порез, и разне трошкове па рачунај да те изађе бар 300000е.
Па ко овде може да заради те паре??? У случају 1000е месечно, потребна инвестиција изађе преко пола милиона.
Али ни ту није крај. У Србији не постоји инвестиционо тржише као у америци. Гледао податке о неком домаћем инвестиционом фонду, балансиран, осредњи ризик, пријављују стопу приноса од само пар посто (чак су били у минусу пар година). А то се улаже и на европском тржишту. (Ако ја уопште тумачим све то како треба.)

Иако бих волео финансијску независност, давно сам дигао руке од тога. Има да радимо овде док не поцркамо :)
« Last Edit: July 14, 02:30:02 PM 2019, by Ivan »

Ivan

« Reply #138 on: July 14, 02:45:51 PM 2019, »
Да додам, кад кажем дупло (150000 x 2), мислим не на то колико треба да уштедиш, већ колико у процесу мораш да зарадиш, јер ти држава свакако узме пола. Ако, хипотетички говорећи, уштедиш 150000, практично си радио за 300000.

Florenntina

« Reply #139 on: July 14, 08:45:59 PM 2019, »
I u Kanadi porezi (BC) mogu vupiii da se popnu na oko 50% zavisno koliko zaradjujes itd itd...

Da sam u Srbiji, ja bih proverila ono sto smo pricali pre, da li moze da se investira nekako u ETF-ove u inostranstvu.

Drugo, ako mislis ziveti tamo, mislim da definitivno vredi uloziti novac/vreme i nauciti neki zanat (ako vec ne znas) koji mozes raditi preko interneta. Onda se registrovsti kao pausalac i gledati da ne predjes limit za PDV. Tako ces platiti najmanje poreza a moces da organizujes zivot gde su troskovi manji jer ne moras da ides na posao svaki dan.

Florenntina

« Reply #140 on: July 14, 08:48:36 PM 2019, »
Inace, upravo sam zavrsila webinar sa Milenijalcima. Stvarno susuper likovi. Izmedju ostalog sam saznala da postoji tzv. smart mail. Kada se penzionises i putujes svetom, mozes primati postu gde god da si tako sto se regusteujes i robot ti skenira svaku postu koja ti stigne i posalje! Sjajno 👍

Florenntina

« Reply #141 on: July 14, 08:55:53 PM 2019, »
Drugari, ja potpuno razumem kako u “Srbiji nista ne moze” ali znam i da mora da se izadje iz uobicajene seme razmisljanja i ovde i tamo ako hoces stvarnu promenu.

Razmisli ovako. Koliko ljudi u BG zivi u gajbama od 80-100K eura i duguje za infostan a cesto im je i frizider prazan? Moze li se tu nesto uraditi/promeniti? Da li se vise isplati rentati ili kupiti-prodati? To su npr. stvari o kojima se kod nas ne prica/razmislja puno... A matematika sve to moze lepo, tacno i precizno da resi

Florenntina

« Reply #142 on: July 14, 09:00:13 PM 2019, »
Verovao ili ne, i pored svih mogucnosti koje ovde (u Kanadi) imamo, statistike su grozne i verovatno ces pasti u nesvest kada ti kazem da i ovde masa ljudi zivi u gajbama od oko 800K-1M koje pri tome nisu njihove (kredit nije otplacen) i pune frizuder novim kreditima jer im plata nije dovoljna da pokriju troskove.

Florenntina

« Reply #143 on: July 14, 09:17:55 PM 2019, »
Evo npr. dok ne zaboravim da vam kazem i ovo ako vec nisam... Npr. stan, kupiti/prodati ili rentati?
Vrlo jednostavno: cena stana na trzistu/godisnja renta. Ako je rezultat < 15, kupuj a ako je veci rentaj. Moze se tolerisati i do 19 ako ti je bas stalo, ali znaj da posle 15 nije isplativo!

Florenntina

« Reply #144 on: July 14, 10:23:51 PM 2019, »
Ajde sada da vidimo neki prosecni primer iz BG. Stan koji se renta za 250€ moze da se kupi za 65000€. Dakle, 65000/12*250=21.67.

Znaci, taj stan koji rentate za 250€ bi se isplatilo kupiti ako bi kostao najvise! 45.000 € (a njemu je cena 65K) sto je razlika od vup 20K ili 30.77%!!!

Znaci, ovakvom finansijskim odlukom gubite (ako kupite) skoro 31% bogatstva!
« Last Edit: July 14, 10:28:44 PM 2019, by Florenntina »

Ivan

« Reply #145 on: July 14, 11:52:22 PM 2019, »
I u Kanadi porezi (BC) mogu vupiii da se popnu na oko 50% zavisno koliko zaradjujes itd itd...

Da sam u Srbiji, ja bih proverila ono sto smo pricali pre, da li moze da se investira nekako u ETF-ove u inostranstvu.

Drugo, ako mislis ziveti tamo, mislim da definitivno vredi uloziti novac/vreme i nauciti neki zanat (ako vec ne znas) koji mozes raditi preko interneta. Onda se registrovsti kao pausalac i gledati da ne predjes limit za PDV. Tako ces platiti najmanje poreza a moces da organizujes zivot gde su troskovi manji jer ne moras da ides na posao svaki dan.

Како сам читао, дозвољено је улагање у иностранству, али уз одређена ограничења, не знам још која. Такође, не може се лично инвестирати, већ се мора унајмити брокер или ићи кроз инвестиционе фондове.

Има код нас сад и на агенцију запошљавање, па се људи пријаве на минималац да им остане што више. Ја контам, кад већ узимају, нек иде за пензију пуна уплата.
Пробао сам продају преко интернета, али нисам успео. Има и опција freelance-а, која има и своје предности и мане, тако да треба извагати шта ти највише одговара.

Drugari, ja potpuno razumem kako u “Srbiji nista ne moze” ali znam i da mora da se izadje iz uobicajene seme razmisljanja i ovde i tamo ako hoces stvarnu promenu.

Razmisli ovako. Koliko ljudi u BG zivi u gajbama od 80-100K eura i duguje za infostan a cesto im je i frizider prazan? Moze li se tu nesto uraditi/promeniti? Da li se vise isplati rentati ili kupiti-prodati? To su npr. stvari o kojima se kod nas ne prica/razmislja puno... A matematika sve to moze lepo, tacno i precizno da resi

Па не знам, ако је наслеђено и у власништву, то је кров над главом и у то се не пипа, један велики проблем мање.
А ако нема довољно велика примања, онда и неће ни куповати стан од 100к

Verovao ili ne, i pored svih mogucnosti koje ovde (u Kanadi) imamo, statistike su grozne i verovatno ces pasti u nesvest kada ti kazem da i ovde masa ljudi zivi u gajbama od oko 800K-1M koje pri tome nisu njihove (kredit nije otplacen) i pune frizuder novim kreditima jer im plata nije dovoljna da pokriju troskove.

Верујем... па кад купују аутомобиле од 50к, имају дугове од школовања и милионску хипотеку...

Ivan

« Reply #146 on: July 14, 11:59:19 PM 2019, »
Ajde sada da vidimo neki prosecni primer iz BG. Stan koji se renta za 250€ moze da se kupi za 65000€. Dakle, 65000/12*250=21.67.

Znaci, taj stan koji rentate za 250€ bi se isplatilo kupiti ako bi kostao najvise! 45.000 € (a njemu je cena 65K) sto je razlika od vup 20K ili 30.77%!!!

Znaci, ovakvom finansijskim odlukom gubite (ako kupite) skoro 31% bogatstva!

А ако узмеш кредит за стан, банци вратиш и преко 150% (скоро сам гледао из радозналости, 164% у некој банци), све лепо написале банке на својим сајтовима.

Не знам, нисам сигуран да разумем тај резон, људи хоће да реше кров над главом. Не знам шта би радили са тим екстра ,,31% богатством" овде. Ја сам први против било каквог дуга, али у случају стана мисао ми каже да је боље отплаћивати свој стан (чиме се стиче власништво), него плаћати кирију (не стиче се ништа). Плаћаш те плаћаш, па боље да успут нешто и добијеш. И ако га отплатиш за 15 год вредело је ваљда. Чини ми се да је битнији кров над главом него шта знам 10-20к у банци (и то ко је дисциплинован да штеди).

Ivan

« Reply #147 on: July 15, 12:04:58 AM 2019, »
Иначе од тебе сам сазнао за миленијалце, ставила си линк једном на поукама, кроз њих сам сазнао за појам фин. независности, после сам нашао и mrmoneymustache и madfientist.
Слично и за Милтона Фридмана нисам знао, Млађо је исто на поукама једном окачио линк ка Фридмановој тв серији Free to Choose, и свидело ми се шта човек има да каже.
Треба увек поделити корисне ствари, некоме ће користити (сама реч каже) :) И занимљиво како те ствари увек некако прођу незапажено за већину.

Florenntina

« Reply #148 on: July 15, 07:35:40 AM 2019, »
U onoj gore firmuli je sve uzeto u obzir, i kamatne stope, i porez na imovinu i odrzavanje i osiguranje itd itd... Ljudi imaju dilemu da li da uzmu kredit i kupe ili da rentaju. Ako razmisljas, izracunaj pa vidi. Placanje rente NIJE bacanje novca kroz prozor ako ti je to jeftinije nego da kupis-to je poenta cele price. Stan/kucu treba kupiti ako je realno mozes priustiti ili ako se isplati. U protivnom, izem ti i krov nad glavom ako treba celi zivot da potrosim samo na njega.

Florenntina

« Reply #149 on: July 15, 08:17:15 AM 2019, »
Sta bi radili sa 31% viska? Investirali. Takodje, treba uzeti u obzir da kuca nije stvarno tvoja dok je ne otplatis. I kada je otplatis, i dalje teku troskovi, popravke, odrzavanje, porezi itd itd.
U sustini je pitanje sta zelis.
Ja pokusavam pomoci da se realnije sagleda “sta mozes” i “sta se vise isplati. Tu matis resava stvar
« Last Edit: July 15, 08:19:09 AM 2019, by Florenntina »