Udesena tema.

Author Topic: Zanimljivosti iz istorije  (Read 790 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Auror

Zanimljivosti iz istorije
« on: February 07, 07:41:13 PM 2019, »
Pre pojave moderne nauke, Zapadna civilizacija je bila slabija od ostatka sveta. Mongoli su 1241. sa delom snage (ratovali su na Bliskom Istoku i u Kini takođe) u prostoru od dva dana, ne pobedili, nego anihilirali vojske dve velike evropske sile.

Na redu je bila Nemačka (Sveto Rimsko Carstvo), ali se dogodilo da je kan Ogedei iznenada poginuo na glup način, te se mongolska horda iznenada povukla u Karakorum da izabere novog. Nikakve sumnje nema da bi uništili Evropu i da to niko ne bi mogao da zaustavi.

Čak su i Rusiju pregazili usred zime.

« Last Edit: February 07, 09:36:30 PM 2019, by Auror »

Mladen M

Re: Zanimljivosti iz istorije
« Reply #1 on: February 12, 06:09:23 PM 2019, »
Pre pojave moderne nauke, Zapadna civilizacija je bila slabija od ostatka sveta. Mongoli su 1241. sa delom snage (ratovali su na Bliskom Istoku i u Kini takođe) u prostoru od dva dana, ne pobedili, nego anihilirali vojske dve velike evropske sile.

Na redu je bila Nemačka (Sveto Rimsko Carstvo), ali se dogodilo da je kan Ogedei iznenada poginuo na glup način, te se mongolska horda iznenada povukla u Karakorum da izabere novog. Nikakve sumnje nema da bi uništili Evropu i da to niko ne bi mogao da zaustavi.

Čak su i Rusiju pregazili usred zime.

Ja mislim nekako da je hriscanstvo ujedinilo evropske divljake da se procivilizujemo. Nekako je evropa isplivala zahvaljujuci medjusobnoj trgovini i saradnji koje nije toliko bilo pre...

Auror

« Reply #2 on: February 13, 01:05:18 PM 2019, »
Ja mislim nekako da je hriscanstvo ujedinilo evropske divljake da se procivilizujemo. Nekako je evropa isplivala zahvaljujuci medjusobnoj trgovini i saradnji koje nije toliko bilo pre...

Koliko ratova u Evropi je bilo u prethodnih 1000 godina, to je užasavajuće... I među najgorima od njih su bili religiozni ratovi (između protestanata i rimokatolika), npr. Tridesetogodišnji rat.

Krvoproliće se zaustavilo tek 1945. i od tada do danas je najduži period mira koji je ikada bio.
« Last Edit: February 13, 02:14:33 PM 2019, by Auror »

Mladen M

« Reply #3 on: February 13, 07:49:08 PM 2019, »
Koliko ratova u Evropi je bilo u prethodnih 1000 godina, to je užasavajuće... I među najgorima od njih su bili religiozni ratovi (između protestanata i rimokatolika), npr. Tridesetogodišnji rat.

Krvoproliće se zaustavilo tek 1945. i od tada do danas je najduži period mira koji je ikada bio.

A pre toga? Mislis da su se evropljani vise klali pre ili posle hriscanstva?
Ja mislim da je uzimanje maha od strane hriscanstva dosta stopiralo ratove.
E sad, slzaem se da su mnogo bili gadniji ovi izmedju rimokatolika i protestanata, ali su rimokatolici i protestanti ujedinili silna evropska plemena koja su pre toga medjusobno ratovala.

Mladen M

« Reply #4 on: February 13, 08:46:10 PM 2019, »
Istoriaj rima u 20 minuta

Auror

« Reply #5 on: February 13, 09:02:43 PM 2019, »
A pre toga? Mislis da su se evropljani vise klali pre ili posle hriscanstva?

Mislim jednakim intenzitetom.

Auror

« Reply #6 on: February 13, 10:30:47 PM 2019, »

Mislim jednakim intenzitetom.

Ali nije krivo hrišćanstvo, nego Evropljani.

Ivan

« Reply #7 on: March 05, 09:11:27 AM 2019, »

(nadam se da je istinito)

https://imgur.com/gallery/m1gnk9Q
« Last Edit: March 05, 09:26:22 AM 2019, by Ivan »

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2145
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #8 on: March 05, 03:16:09 PM 2019, »
War is hell.

To je D-Day po datumu, tako je bilo. Uzas zivi. Vecinom su to bili mladi decaci oko 20 godina. Deca u sustini. Gospod da im se smiluje.

Ivan

« Reply #9 on: March 06, 04:05:41 PM 2019, »

Ivan

« Reply #10 on: May 08, 05:51:12 PM 2019, »

Jos gledam, strašan, i veoma poucan video. Takodje pokazuje sta u ekonomskom smislu radi, a sta ne.

Ivan

« Reply #11 on: May 08, 07:23:28 PM 2019, »
Jbt koji ludak, to nije covek, nego demon, kako je uopste uspeo da se odrzi toliko dugo na vlasti nije mi jasno...

Florenntina

« Reply #12 on: May 08, 07:27:48 PM 2019, »
Jbt koji ludak, to nije covek, nego demon, kako je uopste uspeo da se odrzi toliko dugo na vlasti nije mi jasno...

Jako dobro pitanje. Evo bas prekjuce na slavi nam bio gost covek iz Vencuele koji vec godinama zivi van zemlje i kaze da mu pola familije podrzava Madura i ne mozemo nikako da skapiramo zasto. Covece, oni u 21. veku nemaju hranu, struju a to je bila super zemlja pre... I sve to znaju i pamte i opet...

Florenntina

« Reply #13 on: May 08, 07:30:40 PM 2019, »
Kaze on da je razlog jer brane zemlju od “amerikanizacije”, jer se plase i jer nemaju oruzje. Interesantno, vecina vojnika mu je okrenula ledja i presla na stranu oppzicije ali dzaba kada nemaju oruzje. Kaze da su vojnici oko Madura ustvari sve Kubanci.

Florenntina

« Reply #14 on: May 08, 07:35:12 PM 2019, »
Inace, glavni igrac je Madurova zena i jos jedna porodica koji su dva glavna zaracena narko kartela i koji su sada zbog situacije “sklopili primirje”. Onaj opozicionar je pokusao da tu potpiri vatru ali na zalost nije uspeo nista da uradi. Svu svoju moc i diktaturu finansiraju trgovinom droge... Straso... Inace, vrlo interesantno, ali ekipa iz Madurove postavke bezi za Tursku uglavnom...