Podignut forum.

Author Topic: John Connor Chronicles  (Read 1258 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Florenntina

Re: John Connor Chronicles
« Reply #15 on: March 09, 01:01:31 AM 2019, »
Ne verujem u stabilizaciju bitcoin-a. Sama priroda mu je takva da ce uvek imati visok volatiliti, ukljucujujci mogucnost da padne na 0 jer nema nikakve konkretne vrednosti koja stoji iza njega.

Apsolutno NE preporucujem za investiranje ili bolje reci kockanje!

Jesi citao sta se desilo u Kanadi kada je onaj vlasnik umro u Indiji sa sve siframa i hiljade ljudi ostalo bez kinte? Naci cu negde tekst pakacim

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2010
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #17 on: March 09, 01:17:12 AM 2019, »
Ne verujem u stabilizaciju bitcoin-a. Sama priroda mu je takva da ce uvek imati visok volatiliti, ukljucujujci mogucnost da padne na 0 jer nema nikakve konkretne vrednosti koja stoji iza njega.

Apsolutno NE preporucujem za investiranje ili bolje reci kockanje!

Jesi citao sta se desilo u Kanadi kada je onaj vlasnik umro u Indiji sa sve siframa i hiljade ljudi ostalo bez kinte? Naci cu negde tekst pakacim

Ja verujem da kripto-valute imaju svoje mesto na ovom svetu, samo da prebolimo ovu prvu "maniju" koja mislim da je vec pri kraju. Slicno kao dot-com bubble.

Disclaimer - nisam investirao u kripto nista. Razmisljao sam malo jos 2013-te, ali sam odustao upravo iz razloga koje kazes.

Florenntina

« Reply #18 on: March 09, 02:45:34 AM 2019, »
Bas tako! To i ovaj bloger koga pratim pise. 👍👍

Mladen M

« Reply #19 on: March 09, 11:29:28 AM 2019, »
Pre godinu dana prorokovah da ce Bitcoin da se stabilizuje negde izmedju $2-4000...

Izgleda da sam promasio biznis, trebalo je da budem broker. :D
posteno, jesi ja se secam da si rekao oko 3000 :D

Auror

« Reply #20 on: March 09, 12:53:45 PM 2019, »
Ja predviđam da će da se stabilizuje na 0 :p

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #21 on: March 09, 03:09:27 PM 2019, »

Sto rece Keynes - in the long run we are all dead... :)

Izuzetno je zanimljiva ta psihologija... Kako su se ljudi bili zaleteli krajem 2017-te kad je cena otisla preko 10 do 20,000, neverovatno. Logicki gledano to je najgore vreme da kupis nesto, kad je najskuplje, ali ima nesto sto ljude tera da udju bas u tom trenutku. Verovatno mozak nesto instinktivno radi u takvim situacijama pa zamuti razum.

Taj deo ljudskog uma treba ukrotiti i drzati pod kontrolom. Zato je tu post, disciplina, stoicizam. Treba voditi racuna, ne dozvoliti mozgu da se tako "zalece". Npr. ako imas para, bez obzira, ne treba da kupujes najnovije igracke samo zato sto postoje. Kupujes ono sto ti stvarno treba i imas koristi. A svake godine najnoviji iPhone ili Samsung realno ne treba nikom. Nije to pitanje para, nego unutrasnje discipline. Treba se potpuno osloboditi te zelje da se "prate trendovi" itd.

Ovaj covek je veoma dobar sto se tih stvari tice: https://twitter.com/SJosephBurns

Auror

« Reply #22 on: March 09, 03:15:06 PM 2019, »

Ova izjava je originalno bila njegov odgovor na primedbe libertarijanaca da je ono što predlaže loše ako se posmatra u celini i na duže staze.

Baš jeftin comeback, ali ušlo u istoriju...

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #23 on: March 09, 03:29:45 PM 2019, »
Ova izjava je originalno bila njegov odgovor na primedbe libertarijanaca da je ono što predlaže loše ako se posmatra u celini i na duže staze.

Baš jeftin comeback, ali je ušlo u istoriju...

Postoji neka vrsta "intelektualnih sarlatana" koji su u stanju da konstruisu price i teorije koje neopreznima mogu da zvuce super, a u sustini nemaju veze sa zivotom. Marx i Keynes su tipicni primeri.

Covek koji ima istreniran, aj da ga nazovem, "logicki um" - koji se ne povodi za "utiscima" i "osecajima" nego je disciplinovan i striktno deduktivan - brzo primeti da "nesto nije u redu". Njihove knjige uvek imaju puno "loose ends", stalno ostavljaju stvari nedorecenim i nedokazanim, prelaze sa teme na temu pre nego sto su zavrsili prethodnu itd. Npr. kad otvoris "Generalnu teoriju" od Keynesa, to zvuci toliko konfuzno i nerazumljivo da prvo pomislis "da l sam glup pa ne razumem". Ne, nisi glup, nego on namerno "muti vodu" i konstruise nepotpune argumente. To je metod intelektualne neiskrenosti i prevare koji moze lako da se nauci i uvezba. Oni se namerno trude da u citaocu (ili slusaocu) izazovu "emocije" i "odusevljenje" analogijama i izolovanim primerima da bi sakrili nedostatak logike i dokaza. Zato covek uvek kad cita tako nesto ostane posle kao nesto "odusevljen" ali istovremeno konfuzan.

Veoma rano u karijeri imao sam prilike da radim za jednog takvog vrhunskog sarlatana pa sam naucio kako oni rade. Nazalost ili srecom...
« Last Edit: March 09, 03:34:35 PM 2019, by John Connor »

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #24 on: March 09, 03:40:09 PM 2019, »
Taj filter koristim puno kad su u pitanju knjige. Ako na pocetku primetim da autor "muti vodu" ostavljam je odma. Necu da gubim vreme uopste.

Postoji neka vrsta kristalno jasne logike koju vidis kod ljudi koji znaju o cemu pricaju. Samo oni zasluzuju nase ograniceno vreme na ovom svetu.

Florenntina

« Reply #25 on: March 09, 06:07:09 PM 2019, »

Izuzetno je zanimljiva ta psihologija... Kako su se ljudi bili zaleteli krajem 2017-te kad je cena otisla preko 10 do 20,000, neverovatno. Logicki gledano to je najgore vreme da kupis nesto, kad je najskuplje, ali ima nesto sto ljude tera da udju bas u tom trenutku. Verovatno mozak nesto instinktivno radi u takvim situacijama pa zamuti razum.

Taj deo ljudskog uma treba ukrotiti i drzati pod kontrolom. Zato je tu post, disciplina, stoicizam. Treba voditi racuna, ne dozvoliti mozgu da se tako "zalece". Npr. ako imas para, bez obzira, ne treba da kupujes najnovije igracke samo zato sto postoje. Kupujes ono sto ti stvarno treba i imas koristi. A svake godine najnoviji iPhone ili Samsung realno ne treba nikom. Nije to pitanje para, nego unutrasnje discipline. Treba se potpuno osloboditi te zelje da se "prate trendovi" itd.

Ovaj covek je veoma dobar sto se tih stvari tice: https://twitter.com/SJosephBurns

Ovo si sjajno primetio! To je najveci rizik investiranja i uopste upravljanja finansijama, jer emocije idu suprotno logici.

Evo cist skoriji primer-nekretnine u Vankuveru. Pre dve godine bio je vrh cena, dvosoban stan u proseku oko 1mil, potpuno suludo u svakom pogledu. Medjutim, navala je bila tolika da su ljudi placali i po 100-200k vise u  biding wars, samo da bi kupili iako je matematika pokazivala da je to finansijsko samoubistvo.

Sada su cene pale u proseku 10-20% (zavisi od tipa nekretnine i dela grada) i niko ne kupuje. To je i dalje potpuno suludo skupo i neisplativo, ali ipak ogroman popust u odnosu na prvobitne cifre i opet niko ne kupuje. To je bas ta ljudska priroda na delu koja se mora ukrotiti.
« Last Edit: March 09, 06:10:15 PM 2019, by Florenntina »

Florenntina

« Reply #26 on: March 09, 06:17:34 PM 2019, »
Isto je sa investiranjem. Cela filizofija je da odrzavas balans portfolija tj. kada nesto poraste, prodas i dokupis ono sto je palo. Vrlo jednostavno a opet jako puno ljudi kiksa samo zato sto ne mogu da se suzdrze i kupuju ono sto raste a kada krece da pada, trce sto pre da “izadju” a to je u kombinaciji zagarantovan neuspeh. Zbog svega ovoga, vazno je da covek napravi portfolio u skladu sa svojom tolerancijom na rizik. U suprotnom ili ce se mnogo nervirati ili se finansijski upropastiti.

Mladen M

« Reply #27 on: March 09, 06:25:58 PM 2019, »
ja se razmisljam nesto oko tih berzi, u obicnoj trgovini medju neukim narodom vazi - kupuj sta je skupo ako ne znas sta je dobro.
A na berzi mi pre deluje kupuj sta je novo i jeftino - ako ne znas gde ces da zaradis, pa ces negde da uletis sekirom u med.

Treba gledati nove kompanije, i kupovati neke u startu dok jos nista nisu napravile...

Auror

« Reply #28 on: March 09, 06:29:39 PM 2019, »
Ovako vidim čitavu tu berzansko-investitorsku stvar:

Florenntina

« Reply #29 on: March 09, 06:33:43 PM 2019, »
ja se razmisljam nesto oko tih berzi, u obicnoj trgovini medju neukim narodom vazi - kupuj sta je skupo ako ne znas sta je dobro.
A na berzi mi pre deluje kupuj sta je novo i jeftino - ako ne znas gde ces da zaradis, pa ces negde da uletis sekirom u med.

Treba gledati nove kompanije, i kupovati neke u startu dok jos nista nisu napravile...

Ovo je dobra strategija za ljude koji jako dobro znaju finansije, stalno prate finansijske izvestaje, kretanje na trzistu itd itd. I uz sve to, i dalje je ogroman rizik koji mozes priustiti ako imas neki visak love sa strane pa da se malo “igras”.

Za prosecnog investirora apsolutno preporucujem investiranje u berzanske indekse (nikako pojedinacne kompanije).