Udesena tema.

Author Topic: John Connor Chronicles  (Read 1257 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Florenntina

Re: John Connor Chronicles
« Reply #30 on: March 09, 06:39:01 PM 2019, »
Ovako vidim čitavu tu berzansko-investitorsku stvar:

Nekada je bilo mozda samo jedno od zanimanja, danas je po mom skromnom misljenju berza postala nuznost za radnike (one koji rade za platu od profana na faxu do sljakera na gradjevini) jer je to jedini nacin da sacuvas ono sto si zaradio i da imas od cega da zivis u penziji. Ja tako gledam na berzu, NE kao na nacin ili sredstvo da se obogatis.

Auror

« Reply #31 on: March 09, 06:41:01 PM 2019, »
Ovako vidim čitavu tu berzansko-investitorsku stvar:

Nekada je bilo mozda samo jedno od zanimanja, danas je po mom skromnom misljenju berza postala nuznost za radnike (one koji rade za platu od profana na faxu do sljakera na gradjevini) jer je to jedini nacin da sacuvas ono sto si zaradio i da imas od cega da zivis u penziji. Ja tako gledam na berzu, NE kao na nacin ili sredstvo da se obogatis.

Ovo je interesantno, nisam znao.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2010
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #32 on: March 09, 06:56:51 PM 2019, »
To je posledica "papirnog novca", nemoguce je "stedeti" u zvanicnoj valuti... Ljudi moraju da iznalaze nacine da zaradjeni novac "pretvore" u nesto sto nece gubiti vrednost. Sto onda izaziva probleme na finansijskom trzistu jer svi pokusavaju da nesto "investiraju" sto je neprirodno... Rizik koji investicije nose je samo za one koji imaju dovoljno para da rizikuju.

Ja sam vise za plemenite metale. Jes da "propustis" neke prilike da zaradis, ali propustis i prilike da izgubis. Jer da bi "zaradio" treba da udjes na vreme i izadjes u pravom trenutku. Pitanje je koliko bilo ko ima mudrost i disciplinu da to uradi u konkretnoj situaciji. Npr. kao posmatracu, meni je bilo jasno da kad je bitcoin dosao preko 10k i blizu 20k to je singnal za hitnu evakuaciju, ali da sam npr. kupio nesto 2013-te imao "skin in the game" pitanje je da li bi razmisljao racionalno ili bio zaslepljen "dobitkom"... Jer onda te "vuce" da ne "ispadnes budala" i "propustis" ako ode u 50k. I tako ljudi izgube sve.

E sad, zamisli situaciju da si u Jan 2016-te kupio 10 bitcoina za 1000 dolara. I gledas kako raste u Jan 2017 na $10,000, u Nov 2017 na $100,000, u Dec 2017 $200,000...

To sranje deluje na ljudski mozak gore nego kokain. Nema sanse da bi "izasao" pa da "propustis" da dodje na $1,000,000... To je ludilo, heroin.
« Last Edit: March 09, 06:58:36 PM 2019, by John Connor »

Florenntina

« Reply #33 on: March 09, 07:01:34 PM 2019, »
Pa ako nista drugo zbog inflacije. Tokom zivota stedis dok mozes, dok radis. Kako stedis? U novcu, u nekretninama, u zlatu? Sta god izaberes, videces da si na neki nacin u gubitku. Banka ti daje npr. 2% na stednju a inflacija preko 3%. Jos na tu zaradu placas poreze i neke fees bankama. Dakle, od starta gubis bar 1% godisnje od onoga sto si zaradio.
Nekretnine- menja se cena, ako izdas-placas porez na zaradjenu rentu+ komad betona/drveta u jednoj ulici, jednom gradu, jednoj drzavi-veliki rizik. Celi sistem je tako napravljen da na neku foru ostanes na kraju osisan.

Pogledaj i sam penzionere i ovde i u Evropi. Svi se masovno iseljavaju ili u prerije ili u druge drzave jer ne mogu sebi priustiti da zive gde su ziveli kada prestanu da rade. Ne prodaju oni kuce samo zasto sto su im prevelike itd nego zato sto ne mogu vise da placaju porez, popravke, stizu racuni za lekove itd. I meni je to nekako tuzno. Rade k’o konji, trude se, stede i opet nekako ceo zivot u dugovima.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #34 on: March 09, 07:03:20 PM 2019, »
I onda si zavisan od socijalnih programa, drzavnih penzija, zdravstva itd.

Umesto da budes slobodan i nezavisan...

Papirni novac je robovlansnistvo naseg doba.

Florenntina

« Reply #35 on: March 09, 07:20:19 PM 2019, »
@ Connor

To da udjes kada treba i izadjes kada treba je gotovo nemoguce. Niko ne moze da bituje berzu! Moze se coveku posreciti, kao da dobijes na lutriji ali to su kockarski tipovi koji ce to nekom drugom prilikom izgubiti. Zato je to po meni potpuno pogresna strategija i o njoj ne treba ni razmisljati.

Investiranje u balansiran, diversifikovan portfolio i teritorijalno i u kategorijama je po meni trenutno najbolja opcija i najlogicnija. Svet raste, razvija se, raste produktivnost i ti samo pratis taj rast koji ti omogucava da i za 20g budes na nivou gde bi trebao da bude svako u skladu sa svijim radom i trudom a da ga u medjuvremenu ne opljackaju.

Ako hoces napravi i sam eksperiment na godinu dana. Ulozi 10k, ja cu ti dati portfolio i ostavi ga. Zaboravi na njega i samo jednom-dva puta godisnje balansiraj da odrzis pocetne procente. Pa vidi sta ce biti.

Ja sam na berzi id 2016., nije bilo velikih kriza kao 2008-2009 ali jeste dosta promena gde sam videla da to radi.

Za vreme najvece krize 2008, balansirani portfolio se povratio za godinu dana. Eto, mozes i takav, fiktivni eksperiment da napravis. Stavi u Exel i izracunaj sta bi se desilo sa tvojim portfoliom da si ulozio 10k par meseci pre krize. Gde bi bio 2010. Ne zaboravi ukljuciti i dividende 👍

Mladen M

« Reply #36 on: March 09, 07:22:30 PM 2019, »
ja se razmisljam nesto oko tih berzi, u obicnoj trgovini medju neukim narodom vazi - kupuj sta je skupo ako ne znas sta je dobro.
A na berzi mi pre deluje kupuj sta je novo i jeftino - ako ne znas gde ces da zaradis, pa ces negde da uletis sekirom u med.

Treba gledati nove kompanije, i kupovati neke u startu dok jos nista nisu napravile...

Ovo je dobra strategija za ljude koji jako dobro znaju finansije, stalno prate finansijske izvestaje, kretanje na trzistu itd itd. I uz sve to, i dalje je ogroman rizik koji mozes priustiti ako imas neki visak love sa strane pa da se malo “igras”.

Za prosecnog investirora apsolutno preporucujem investiranje u berzanske indekse (nikako pojedinacne kompanije).

Ja se ni malo ne razumem u to i ne znam da li bih se ikad bavio time jer ih vidim slicno kao auror - forma kockanja. Ali cisto razmisljam ono....

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #37 on: March 09, 07:30:39 PM 2019, »
To je malo pojednostavljen pogled na stvari...

Finansijsko trziste je izuzetno vazan deo privrede. Ono sluzi da sumira nasu "kolektivnu mudrost" i omoguci nam da kolektivno "predvidimo buducnost" najbolje sto mozemo. Koje ce grane privrede biti najbitnije za 10 godina? Koje ce firme, proizvodi, usluge biti najbitniji za 5 godina? Koje ce firme biti bitne u narednih godinu dana, ali nece biti bitne za tri godine?

To su pitanja kojima se bavi berza i pokusava da usmeri nase resurse (tj. kapital) kako najbolje (kolektivno) znamo. I to su ekstremno vazna pitanja za napredak i prosperitet. Veoma je vazno kako cemo uloziti kapital koji smo stekli - taj problem resava berza.

Druga je stvar kad se umesaju papirne valute i centralne banke pa od svega toga naprave, dobrim delom, cirkus... Tj. kockarnicu. Ali to nije cela prica. To je anomalija.

Florenntina

« Reply #38 on: March 09, 07:37:32 PM 2019, »
Pa zato ti i kazem. Drzis se konzervativne strategije, investiras da bi sacuvao ono sto si zaradio a ne da se kockas.

Da se ja pitam, definitivno bih uvela neko osnovno finansijsko obrazovanje u skole. Ljudi su finansijski nepismeni a ove krvopije to obilato koriste. Zato mi je i zao kada vidim kako zive ljudi koji su celi zivot radili i bili posteni gradjani.

Sada je kod nas sezona poreza pa imam malo uvid u prihode i finansije dosta ljudi jer radim u kompaniji koja se bavi obracunim poreza. Ne mozes da verujes da ljudi ne mogu da plate ni uslugu, a neki koriste i instant rifaund-to je opcija da im mi damo odmah novac koji poreska uprava treba da im vrati, najcesce u roku 1-2 nedelje i naravno to naplatimo 😳

Florenntina

« Reply #39 on: March 09, 07:44:57 PM 2019, »
Evo ovde Johny boy mozes da vidis eksperiment koji sam spomenula. Doduse, ovo je super pojednostavljeno ali bi trebalo da sljaka. Verovatno u nekim poslednjim postovima imaju i rezultati...

https://www.millennial-revolution.com/invest/workshop-invest/investment-workshop-3-picking-etfs/

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #40 on: March 09, 07:47:04 PM 2019, »
@Florenntina

100%. Razmisljao sam malo da krenem da se bavim time, pa malo proucavao i dosao do skoro istog zakljucka. Al nikako da dodje na red... Razmislicu pa se javljam. :)

Florenntina

« Reply #41 on: March 09, 07:48:43 PM 2019, »
E da, ovi su koristili strategiju postepenog ulaganja. Nisu odmah ulozili 10k vec svake nedelje ili meseca, ne secam se, po 1k. Nije ni to lose.
Inace, Questrade, a verovatno i druge platforme ti omogucavaju da napravis fiktivni racun, ulazes i gledas sta ce se desiti. To je kao igrica, da malo vezbas opcije i vidis kako to sve radi.

Florenntina

« Reply #42 on: March 09, 07:52:50 PM 2019, »
@Florenntina

100%. Razmisljao sam malo da krenem da se bavim time, pa malo proucavao i dosao do skoro istog zakljucka. Al nikako da dodje na red... Razmislicu pa se javljam. :)

Pa super! Otvori ovaj probni (fiktivni) racun i igraj se da vidis kako radi. Mislim da je trail 1-3 meseca, tako nesto i besplatno je. Tako je bar bilo kada sam ja pocinjala a verujem da se nije promenilo.” To samo omogucava klijentima da nauce kako platforma radi.

Florenntina

« Reply #43 on: March 09, 08:18:10 PM 2019, »
Inace, da ne trazim sada temu, samo da se zahvalim puno @Auror za fasting. Stvarno je super a sada mi se i suprug nalozio i evo vec 3 dana ne jede. On ima malo problema sa kilogramima i odusevljen je rezultatima. Juce sam prosledila i dva videa koja je nasao mom drugaru iz studentskih dana koji je jos tada oboleo od dijabetesa.
Nisam imala pojma da fasting moze da pomogne za taj problem.

Florenntina

« Reply #44 on: March 09, 08:44:02 PM 2019, »
@ Connor

Mala ispravka. U Kanadi je Questrade platforma (ima i drugih ali ja koristim ovu) a u Americi ovi milenijalci preporucuju VANGARD (mada i tamo sigurno ima puno drugih platformi)

https://investor.vanguard.com/home/
« Last Edit: March 09, 08:48:54 PM 2019, by Florenntina »