Podignut forum.

Author Topic: Istorija moderne Srbije  (Read 2166 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Florenntina

Re: Istorija moderne Srbije
« Reply #195 on: May 14, 03:53:12 AM 2019, »
JOVAN DUČIĆ O SRPSKOM DRUŠTVU

“Odista, ništa nije bilo čudnije nego Srbija pred kraj devetnaestoga veka…sve same protivrečnosti i sve antinomije. Narod duboko monarhističan, a večiti sukobi krune i naroda. Zemlja najvećih slobodnjaka, a država uvek policijska, globe i batine. Zemlja puna sviju bogatstava, a čovek stalno ubog. Zemlja svetog Save, a sveštenik svetosavlja najgrlatiji partijski bukač: više sa amvona govori o šefu stranke nego o šefu crkve. Svi su u jednoj stranci, a ipak svi jedan protiv drugog. Svak buntovnik, a ipak svak ponečiji čovek: ako ne kraljev ili ministrov, a ono čovek okružnoga načelnika, izmećar predsednika opštine, ili prislušnik policijskog pisara. Svak dobrog srca i zlog jezika. Svak se bije za slobodu, a niko ne podnosi red. Svak hoće jaku državu, a niko neće kulturne ljude; i svak je demokrat u državi, a tiranin u kući. Obožavaju pravoslavlje, a ne idu u crkvu, niti traže propoved. Svak govori u ime ideala, a svako pogibe u sitnicama. Preko puta Universiteta stoji tamnica Glavnjača, u kojoj su premlaćivani političari i vešani zločinci. Nikad dahije nisu napustile beogradski pašaluk. Niti su ključi naše slavne beogradske tvrđave bili u rukama rasnih Srba...”

http://fragmentikulture.com/jovan-ducic-o-srpskom-drustvu/

Auror

« Reply #196 on: May 14, 02:50:04 PM 2019, »
Nikad dahije nisu napustile beogradski pašaluk.

Very true. Samo su se drugačije zvali u različitim periodima.

Ivan

« Reply #197 on: May 14, 03:26:23 PM 2019, »
Наш народ је константно у survival моду

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 1688
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #198 on: May 14, 08:00:58 PM 2019, »
JOVAN DUČIĆ O SRPSKOM DRUŠTVU

“Odista, ništa nije bilo čudnije nego Srbija pred kraj devetnaestoga veka…sve same protivrečnosti i sve antinomije. Narod duboko monarhističan, a večiti sukobi krune i naroda. Zemlja najvećih slobodnjaka, a država uvek policijska, globe i batine. Zemlja puna sviju bogatstava, a čovek stalno ubog. Zemlja svetog Save, a sveštenik svetosavlja najgrlatiji partijski bukač: više sa amvona govori o šefu stranke nego o šefu crkve. Svi su u jednoj stranci, a ipak svi jedan protiv drugog. Svak buntovnik, a ipak svak ponečiji čovek: ako ne kraljev ili ministrov, a ono čovek okružnoga načelnika, izmećar predsednika opštine, ili prislušnik policijskog pisara. Svak dobrog srca i zlog jezika. Svak se bije za slobodu, a niko ne podnosi red. Svak hoće jaku državu, a niko neće kulturne ljude; i svak je demokrat u državi, a tiranin u kući. Obožavaju pravoslavlje, a ne idu u crkvu, niti traže propoved. Svak govori u ime ideala, a svako pogibe u sitnicama. Preko puta Universiteta stoji tamnica Glavnjača, u kojoj su premlaćivani političari i vešani zločinci. Nikad dahije nisu napustile beogradski pašaluk. Niti su ključi naše slavne beogradske tvrđave bili u rukama rasnih Srba...”

http://fragmentikulture.com/jovan-ducic-o-srpskom-drustvu/

Al nas je opravio, ostali samo dugmici... :)

100%. Dan danas.

Florenntina

« Reply #199 on: May 14, 09:14:13 PM 2019, »
Bas tako, svi nasi pesnici i pisci koji su opisivali srpsko drustvo kroz istoriju mogli bi se prodati kao nasi savremenici. Kao da se nista ne menja 😳. Koji je to genetski kod koji nam valja popravljati ne znam. Jedan moj rodjak psihoanaliticar tvrdi da je to zbog pravoslavlja koje velica zrtvu i dize je na pijadestal dok uspeh dozivljava kao greh i opterecuje ga krivicom. Ne bih se bas slozila s njim, ali moram priznati da sam u tom stavu nasla dosta istine.

Auror

« Reply #200 on: May 14, 09:49:40 PM 2019, »
Republika Srbija - zemlja uspešnih mafijaša i ratnih zločinaca, sa tu i tamo nekom normalnom budalom.

Mladen M

« Reply #201 on: May 14, 11:05:03 PM 2019, »
Bas tako, svi nasi pesnici i pisci koji su opisivali srpsko drustvo kroz istoriju mogli bi se prodati kao nasi savremenici. Kao da se nista ne menja 😳. Koji je to genetski kod koji nam valja popravljati ne znam. Jedan moj rodjak psihoanaliticar tvrdi da je to zbog pravoslavlja koje velica zrtvu i dize je na pijadestal dok uspeh dozivljava kao greh i opterecuje ga krivicom. Ne bih se bas slozila s njim, ali moram priznati da sam u tom stavu nasla dosta istine.

Nije gen u pitanju ja mislim da je kultura. Uzrok mnogih psihicki poremecaja je mnogo vise kulturni nego genetski, a.k.a. kako si naucen. Zato je CBT (kognitivno behejvoralna terapija) najefketivnija terapija u psihologiji, efektivnija od svih lekova.

Misli + ponasanje (kod vecine ljudi) = kultura.

Florenntina

« Reply #202 on: May 15, 01:45:05 AM 2019, »
Nisam bas razumela, kako mislis kultura? Hoces reci da su uzrok priblema pogresni obrasci ponasanja koji se prenose sa generacije na generaciju?

Mladen M

« Reply #203 on: May 15, 05:53:15 AM 2019, »
Nisam bas razumela, kako mislis kultura? Hoces reci da su uzrok priblema pogresni obrasci ponasanja koji se prenose sa generacije na generaciju?

Da, i razmisljanja. Filozofija, pogledi na zivot, pogledi na ljudske odnose, na rad itd. U nekom tom zacaranom krugu ponasnja, posledica ponasanja i razmisljanja. Kreiranje samoostvarujucih prorocanstva itd.

Gledam recimo vas srbe po inostranstvu, dosta ste drugaciji ljudi. I gledam Srbe koji se presele - dosta se promene.

Vegeta

« Reply #204 on: May 15, 10:16:28 AM 2019, »
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

Florenntina

« Reply #205 on: May 15, 05:03:19 PM 2019, »

Da, i razmisljanja. Filozofija, pogledi na zivot, pogledi na ljudske odnose, na rad itd. U nekom tom zacaranom krugu ponasnja, posledica ponasanja i razmisljanja. Kreiranje samoostvarujucih prorocanstva itd.

Gledam recimo vas srbe po inostranstvu, dosta ste drugaciji ljudi. I gledam Srbe koji se presele - dosta se promene.

Pa jeste, ima tu dosta istine. I sto je najvaznije, to je nesto sto se moze nauciti i promeniti. Sam si lepo primetio da se nasi ljudi cesto promene kada odu u inostranstvo, usvoje neke nove navike i promene neke obrasce ponasanja.

Nije da nas opravdavam, ali jako je tesko razmisljati i delovati planski sa dugorocnim ciljevima ako ti egzistencija stalno visi o koncu a opet da bismo napravili drugaciju situaciju, moramo razmisljati planski i dugorocno i to je taj zacarani krug...

U stvari, mislim da je s obzirom na okolnosti bas sve kako treba. Mi Zapadu dajemo ono sto im treba, obrazovane i vredne ljude, a od njih dobijamo ono sto nama treba, iskustvo i praksa koju ne mozemo imati u Srbiji. Mozda iz tog mixa koji se odvija nevezano za politicare, na kraju i ispadne nesto dobro kada vecina prodje to “zapadno iskustvo”. Cudni su putevi Gospodnji a ja volim biti optimista

Florenntina

« Reply #206 on: May 15, 05:09:49 PM 2019, »
Primecuje se vec uticaj nase emigracije u smislu da se i ljudu u Srbiji polako menjaju. E sada, da li cemo stici da se promenimo i i urazumimo da bar skrenemo pravac ovog naseg broda pre nego se razbijemo o neku stenu, to ne znam ali volim da verujem da hocemo.

Auror

« Reply #207 on: May 15, 06:09:32 PM 2019, »
Smradikali traže doživotnu robiju za one koji kažu da se u Srebrenici dogodio genocid. Civilizacija je skoro tražila od Vučića da ih izruči sudu u Hagu, ali ovaj to nije uradio, da bi ovi dozvolili da na tome ostane...

Očigledno je dakle da imaju svoje razloge za ono što rade, valjda jer će ovaj u jednom trenutku da potpiše de iure priznanje Kosova ili bar tako misle.

« Last Edit: May 16, 12:24:38 PM 2019, by Auror »