Praise the Lord and pass the ammunition!

Author Topic: Da li je opensource libertarijanski?  (Read 568 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mladen M

Da li je opensource libertarijanski?
« on: January 02, 06:01:40 AM 2020, »
Razmisljam skoro o svim problemiam sa Googleom o kojima se prica i mnogi se zalazu za "anti trust" jer oni imaju 90 % pretrazivanja.

Ali mnogo je bolje resenje - naterati ih da njihov algoritam bude open-source.

Da li bi to bilo libertarijansko resenje?

DA li bi bilo ispravno naterati sve proizvodjace software da nam dostave soruce code?

Vodim se sledecom logikom. Kada kupim biciklu - ja mogu da je rastavim na delove, mogu da vidim kako radi, mogu da vidim koje materijale su koristili.
Zapravo za svaki proizvod i uslugu koju kupim - ja IMAM puno pravo to da vidim - uradim.

Zasto to nemamo za software? Zasto ja ne mogu KOMPLETAN SOFTWARE koji koristim da pogledam "under the hood" ?

Argument da ce neko to da "prepise" mi je pre imao smisla, ali sto sam vise u programiranju to mi manje ima smisla. Svako moze da napravi fotoshop, nije toliko komplikovano, nema tu nekih velikih tajni. Ako znas c++ i imas dovoljno programera - moes napraviti fotoshop.

Za druge ideje postoje patenti, i moze da vidimo sve u detalj. Samo za software NE POSTOJE.
Lek mozes da vidis sta sve sadrzi, kako se proizvodi, ama svak idetalj,
Auto.
Telefon.
Kompjuter.
Stolicu.
Sto.

Samo software drze pod tim closed -source kljucem.

I sto vise razmisljam to vise mislim da je opensource - libertarijansko resenje.

Da ne ulazim u debaty oko patentan, software i te kako moze da se zastiti patentom.
Ako si izmislio neki nov algoritam - taj algoritam moze biti zasticen patentom x godina. Nema problema. Isto kao kada osmislis novu hemikaliju.

Alo ljudi trebaju da znaju koji je taj algoritam. Sta radi, kako radi.

Ivan

Re: Da li je opensource libertarijanski?
« Reply #1 on: January 02, 02:45:05 PM 2020, »
Softver je vlasnistvo, privatna svojina. Kako mozes ikoga naterati da ti preda svoju intelektualnu svojinu, ili odrediti kako ce njome upravljati, a da to ima ikakve veze sa slobodarstvom? Nema.

Nisu problem ni Google, ni Microsoft, niti jedna velika kompanija koja ostvari monopol. Krivi su ljudi koji im daju pare i koriste njihove usluge. Ako ljudi nisu spremni ni sposobni da se uzdrze radi viseg dobra, onda i zasluzuju monopol. Za dominaciju Gugla nije ,,kriv" samo Gugl, vec oni koji ga koriste, iako imaju vise alternativa. A koriste ga, a koristim i ja, jer je bolji od drugih.

Gugl pretraga pruza servis, uslugu, a ne licencu nad njihovim sistemom i softverom, vec licencu na proizvod tog sistema.
Cak i u slucaju softvera koji se licencira direktno, kao desktop/mobile aplikacija, ti svakako imas izvrsni kod, samo je u binarnom obliku. Zasto bi iko bio duzan da ti ga da u obliku koji je lakse citljiv, tj. source, zasto bi iko bio duzan da ti pomaze. Stvar je u dogovoru, ugovoru, TOS, gde ti pruzaju uslugu pod odredjenim uslovima, kao i svaka druga usluga.

Npr. kod frizera se ocekuje da sedis mirno, da pomeris glavu kako ti kaze, da se ponasas pristojno, i da na kraju platis. Sigurno neces da trazis da rasklopis masinicu, cisto da budes siguran da unutra nema gremlina.

Potreba za privatnoscu postoji, i tako su se i izrodili open source projekti. Na svakome je da odluci sta ce koristiti. Libertarijanizam se ne moze nametnuti, inace nije libertarijanizam. Svako je slobodan da sa svojom privatnoscu upravlja kako hoce.

Ima jos jedna stvar, cak i kad imas otvoren source, ti ne znas kako je buid-ovan binary koji se distribuira, ili kako je radjen deploy na backend servere (uvid u to bi bila apsurdna stvar). Desktop jedino da build-ujes sam, i to je od vajkada zastupljeno u linux ekosistemu.

Mladen M

« Reply #2 on: January 02, 03:36:03 PM 2020, »
Softver je vlasnistvo, privatna svojina. Kako mozes ikoga naterati da ti preda svoju intelektualnu svojinu, ili odrediti kako ce njome upravljati, a da to ima ikakve veze sa slobodarstvom? Nema.

Predaje ti "privatnu svojinu" i kada ti proda knjigu. Ali nemas nikakvih problema da je procitas od korica do korica.
Isto ti predaje i privatnu svojinu, intelektualno vlasnistvo i kada ti proda lek.
Pa nemas nikakav problem da vidis kompletan sastav leka.

Zasto bi software bio izuzetak? Ako mi neko nesto proda - valjda treba (i imam pravo ) da znam tacno sta mi je prodao.

Ima on pravo da zna kako ce njome da upravlja, ali u tom transferu privatne svojine - kupac dobija neka prava.

Njegova privatna svojina nije nicim ugrozena - ako on meni tacno pokaze sta sam ja kupio.

Niko ga ne tera da ista da za dzabe.Intelektualni vlasnik software-a je i dalje nejgov vlasnik, i dalje ima pravo da ga napravi.

Isto kao sto proizvodjac alkoholnog pica napise na picu - ima to, to, to i to.

Uporedi software sa svakom drugom intelektualnom svojinom. Jedino za software ne znas "sastojke".
Open source - bi to resio.
A ne mislim da bi openSource ugrozio software bilo kako.
Cak bi mu mozda i pomogao da bude bezbedniji.
« Last Edit: January 02, 03:40:56 PM 2020, by Mladen M »

uros

« Reply #3 on: January 02, 10:12:08 PM 2020, »
Slazem se sa Ivanom. Kod lekova/hrane, ti mozes da uradis hemijsku analizu sastojaka, ali ne mozes da im "zahtevas" da ti kazu tacno koji proces i tehnologiju su koristili da to dobiju, nego mozes lepo pristojno da zatrazis, a na njima je da li ce da ti to daju.

Sa druge strane mislim da "reverse engineering" takodje ne bi trebalo da bude zabranjen. Ali ono sto je sigurno je da nekom zabranis da bilo koji proizvod prodaje nekom ko dobrovoljno zeli da kupi taj proizvod je skroz neslobodarski.

Za Gugl i ostale tehno-dzinove resenje je da napravis search algoritam koji je bolji od njihovog (i da ga napravis open source ako to zelis), i onda ce ljudi sigurno da se prebace na taj novi proizvod, a Gugl ce da nestane kao sto je nestala AltaVista, Lycos, itd. kad se pojavio Gugl.

Btw, sa svim tim ogromnim parama koje Gugl ima na raspolaganju, uspeli su da naprave mali milion propalih projekata, sto samo pokazuje koliko je tesko inovirati :)
https://killedbygoogle.com/

Mladen M

« Reply #4 on: January 02, 11:22:23 PM 2020, »
Slazem se sa Ivanom. Kod lekova/hrane, ti mozes da uradis hemijsku analizu sastojaka, ali ne mozes da im "zahtevas" da ti kazu tacno koji proces i tehnologiju su koristili da to dobiju, nego mozes lepo pristojno da zatrazis, a na njima je da li ce da ti to daju.

Zapravo mozes. Sve je zavedeno u patentima. Zar ne? Mislim kada prijavis nesto kao intelektualnu svojinu ti prijavis patent, i mozes da pristupis tudjim patentima - nije tajna.
Da li ja negde mogu da vidim patent za windows? Sta sam ja zapravo kupio kada sam kupio windows?
Da li sam samo iznajmio windows na koriscenje ili sam kupio windows - prenesono mij e vlasnistvo?

Ja mislim da ako sam kupio nesto to jest ako mi je preneseno vlasnistvo nad necim - da bi trebalo da znam sta mi je tacno dato. Sa obzirom da je to recimo neki software imam puno pravo da znam sta sve tacno detaljno taj software radi i kako radi.

Mene to bas stavlja u rebus jer je software posebna kategorija intelektualne svojine. Nekako kao da igra po nekim 16tim nepisanim pravilima.

Mislim da to polako izlazi na videlo i da zato kompanije sve vise forsiraju cloud i "software as a service".

« Last Edit: January 02, 11:25:32 PM 2020, by Mladen M »

Vegeta

« Reply #5 on: January 03, 12:29:05 PM 2020, »
Ne možeš softver da patentiraš. On je zaštićen sam po sebi, kao intelektualna svojina. Patentira se algoritam.
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

Mladen M

« Reply #6 on: January 04, 12:29:10 AM 2020, »
Ne možeš softver da patentiraš. On je zaštićen sam po sebi, kao intelektualna svojina. Patentira se algoritam.

Pa okej, sve se ja slazem sa vama, ali zar niko sem mene ne vidi kako software kompanije igraju po posebnim pravilima? Kao da je totalno sesta forma svojine.

Ivan

« Reply #7 on: January 04, 11:39:46 AM 2020, »
@Mladen M
Mladjo ne kapiram kako je drugacije. Evo sretnemo se ti i ja, i ti hoces da koristis moj softver. Ja ti kazem, ok, ali pod odredjenim uslovima, kosta toliko i toliko, closed source, zabranjeno distribuiranje, to je prakticno ugovor o koriscenju / licenca. U potpunosti je moje pravo da odredim te stvari. Ako ti ne odgovara, onda nemoj ulaziti u dil, i sigurno neces traziti od drzave da me natera da ti dam ugovor koji samo tebi odgovara.
Dalje, open source ti ne garantuje sigurnost, jer ako instaliras binary, ili koristis servis, ti nikada ne mozes znati iz kog source-a je build-ovan (mozda imaju tajni branch za spijuniranje), osim ako sam ne build-ujes.

Mladen M

« Reply #8 on: January 04, 09:46:42 PM 2020, »
@Mladen M
Mladjo ne kapiram kako je drugacije. Evo sretnemo se ti i ja, i ti hoces da koristis moj softver. Ja ti kazem, ok, ali pod odredjenim uslovima, kosta toliko i toliko, closed source, zabranjeno distribuiranje, to je prakticno ugovor o koriscenju / licenca. U potpunosti je moje pravo da odredim te stvari. Ako ti ne odgovara, onda nemoj ulaziti u dil, i sigurno neces traziti od drzave da me natera da ti dam ugovor koji samo tebi odgovara.
Dalje, open source ti ne garantuje sigurnost, jer ako instaliras binary, ili koristis servis, ti nikada ne mozes znati iz kog source-a je build-ovan (mozda imaju tajni branch za spijuniranje), osim ako sam ne build-ujes.

ja i ne trazim od drzave nista, vec pricam sa vama.
Ja i ne traazim od onih koji mi prodaju software da mi daju pravo da ga redistrubiram vec da mi otkriju sta mi prodaju.
Sta stavljam na svoj racunar i kako on tacno radi i sta sve tacno radi.

Kada mi prodas auto - ja znam tacno sta taj auto radi, kako radi mogu da ga rastvim na delove.

Takodje kompanije koriste drzavu da vuku taj ugovor u svoju korist.

Isprati recimo right to repar.

Ono sto bih ja voleo od drzave jeste da ne staje na stranu prodavcima i da ne postoji coorporate welfare. ClosedSource je jedan od coorporate welfare-a po mom misljenju.
Moj auto mogu da rastavim - znam tacno kako radi, mogu da ga popravim, menjam editujem.

Ali moj software ne mogu.

« Last Edit: January 04, 09:49:01 PM 2020, by Mladen M »

Mladen M

« Reply #9 on: January 04, 09:55:25 PM 2020, »
ocu reci svi ti ugovori, patentni zakoni i sve to je mnogo velika muljevina....
A software i closed source je pinnacle toga.

1. Ne daju ljudima da vide sta su pazarili i sta koriste. Bilo je vise skandala skupljanja podataka i namernog precutkivanja onoga sto software radi.
2. Ubiju te i sahrane tuzbama ako napravis nesto sto je slicno necemu sto su oni napravili.

Ako si ti meni prodao windows, imas da mi kazes sve sta taj OS radi. Od a do sh.
Duzan si da me obvestis o proizvodu koji si mi prodao.
I ne smes da lazes i da precutis ista jer je to prevara.

Isto kao sto imam spisak svega sto je u leku na samom leku.