Udesena tema.

Author Topic: Jordan Piterson - lik i delo.  (Read 2284 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Vegeta

Re: Jordan Piterson - lik i delo.
« Reply #45 on: April 18, 11:30:18 PM 2019, »
Strength is the only thing that matters in this world.
Everything else is just a delusion for the weak.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 2632
  • Judgment Day is inevitable.
    • View Profile
« Reply #46 on: April 19, 03:22:51 PM 2019, »
Kakav manijak... :)

Praise the Lord! (and pass the ammunition)

Mladen M

« Reply #47 on: April 19, 05:26:40 PM 2019, »

I kako ja to da objasnim ateistima? Da biblija nije knjiga od Boga nego knjiga O Bogu...da nije to neki tekst gde mozes da cherrypikujes sta ti se svidja sta ne vec da je sve to povezano i da citati jedno bez drugog - hronoloski i hermeneuticki nema smisla.

Nije da Hriscani ne ubijaju homoseksualce jer ih je prosvetljenje naucilo da cherrypicku dobre delove iz biblije. Hriscani ne ubijaju homoseksualce jer je mrznja dubok greh, i delovi iz talmuda gde se prica o kamenovanju onih koji lezu sa drugim muskarcem u krevet nisu zapovesti koje hriscani trebaju da pate, vec su delovi koji trebaju da se promatuce u kontekstu biblije a ne u kontekstu recenice.

Nisu hriscani ti koji cherrypikuju bibliju, vec su ateisti.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #48 on: April 19, 06:48:53 PM 2019, »
Problem su napravili zapadni hriscani sa svojim pristupom hriscanstvu, pre svega protestanti koji su potpuno istrgli Bibliju iz kontensta.

Piterson odlicno objasnjava koliko je kontekst tu fundamentalan. To je isto ono sto pravoslavni govore o liturgiji i hriscanskom "iskustvu" koje je nezamenljivo da bi se razumelo Sveto Pismo. Zivo predanje koje Crkva cuva nam daje taj kontekst. Bez obzira sto ne zivi u davno nestaloj kulturi (tj. kulturama) u kojoj je nastalo Pismo, pravoslavni hriscanin kroz zivot u Crkvi "kusa", "opituje" taj kontekst. To iskustvo onda pruza ono sto "uzaludno nadimanje telesnim umom" koje pokusavaju protestanti ne moze da postigne.

Iz licnog iskustva, pocevsi kao protestant dosta sam se trudio da sve "razumem", "proucim", ali uvek je ostao taj osecaj "nepotpunosti". Kao kad nesto "znas" iz druge ruke. Neko ti je pricao kako se igra fudbal, naucio si sva pravila i sve poteze iz knjige - ali nikad nisi izasao na teren i sutnuo loptu. Stvarno je uzaludno tako pokusavati da se bude hriscanin... Ne negiram njihovu veru, niti unizavam. Rade ljudi najbolje sto znaju... Ali sve je to samo senka.

Kad sam prvi put usao u Crkvu na bogosluzenje bilo je samo - BUM! To je to. Sve sto sam proucavao "teorijski" u praksi. Pravi fudbal. Lopta. Prava molitva i iskustvo. Odjednom je sve bilo 100% jasno. Cak i ono sto mi nije bilo jasno, bilo je na svom mestu u kontekstu. Nije mi jasno zasto, ali vidim da tu treba da bude. Zato se zove pravo-slavlje.

Mladen M

« Reply #49 on: April 19, 09:17:24 PM 2019, »
Problem su napravili zapadni hriscani sa svojim pristupom hriscanstvu, pre svega protestanti koji su potpuno istrgli Bibliju iz kontensta.

Piterson odlicno objasnjava koliko je kontekst tu fundamentalan. To je isto ono sto pravoslavni govore o liturgiji i hriscanskom "iskustvu" koje je nezamenljivo da bi se razumelo Sveto Pismo. Zivo predanje koje Crkva cuva nam daje taj kontekst. Bez obzira sto ne zivi u davno nestaloj kulturi (tj. kulturama) u kojoj je nastalo Pismo, pravoslavni hriscanin kroz zivot u Crkvi "kusa", "opituje" taj kontekst. To iskustvo onda pruza ono sto "uzaludno nadimanje telesnim umom" koje pokusavaju protestanti ne moze da postigne.

Iz licnog iskustva, pocevsi kao protestant dosta sam se trudio da sve "razumem", "proucim", ali uvek je ostao taj osecaj "nepotpunosti". Kao kad nesto "znas" iz druge ruke. Neko ti je pricao kako se igra fudbal, naucio si sva pravila i sve poteze iz knjige - ali nikad nisi izasao na teren i sutnuo loptu. Stvarno je uzaludno tako pokusavati da se bude hriscanin... Ne negiram njihovu veru, niti unizavam. Rade ljudi najbolje sto znaju... Ali sve je to samo senka.

Kad sam prvi put usao u Crkvu na bogosluzenje bilo je samo - BUM! To je to. Sve sto sam proucavao "teorijski" u praksi. Pravi fudbal. Lopta. Prava molitva i iskustvo. Odjednom je sve bilo 100% jasno. Cak i ono sto mi nije bilo jasno, bilo je na svom mestu u kontekstu. Nije mi jasno zasto, ali vidim da tu treba da bude. Zato se zove pravo-slavlje.

A jes, ti si imao iskustva sa time. Mozes jos nesto da kazes o protestantima meni oni uopste nisu jasni. Jel imaju neke dogme? Ili svaka crkva za sebe kako joj se dune? Je l su mormoni i subotari isto sto i protestanti?

Ivan

« Reply #50 on: April 20, 03:20:46 PM 2019, »

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #51 on: April 23, 01:57:51 PM 2019, »
A jes, ti si imao iskustva sa time. Mozes jos nesto da kazes o protestantima meni oni uopste nisu jasni. Jel imaju neke dogme? Ili svaka crkva za sebe kako joj se dune? Je l su mormoni i subotari isto sto i protestanti?

Nije to precizno definisano... Generalno, to je pokret koji je krenuo od Reformacije odvajanjem raznih ekipa od RKC sa namerom da se "isprave greske" u tadasnjem zapadnom hriscanstvu. Pa su onda nastavili da se odvajaju jedni od drugih kako je kome palo na pamet da jos nesto "ispravi". Ponekad za krajnje banalne stvari...

Mormoni, Adventisti (subotari), Jehovini Svedoci i sl. su samo ekstremne "grane" tog pokreta koje su nastale kasnije u tom procesu, krajem XIX veka. Adventisti su bliski "mainstreamu", ali drugi protestanti ih vecinom ne prihvataju kao svoje. Mormoni i JS su otisli predaleko, tesko da mogu i da se svrstaju u hriscane vise.

Glavne grane su Baptisti, Anglikanci, Prezbiterijanci, Kalvinisti, Luterani, Pentakostalci... Ima ih puno. :)

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #52 on: April 30, 11:10:20 PM 2019, »

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #54 on: May 09, 04:40:23 AM 2019, »
Od ovoga moze da se rikne...

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #55 on: May 09, 06:46:58 PM 2019, »

Ovo je super. Slazem se da je "equity" dobar marker za totalitarizam. Ali bi definisao jos stroziji i precizniji - cim neko pocne da o ljudima razmislja u kategorijama (rasa, klasa itd) to je vec dovoljan pokazatelj da ide u totalitarizam i destrukciju. Ljudi su individue, svako je drugaciji, razlicit. Cim pocnes da ih svrstavas u grupe i na osnovu toga pravis ideologije i politike otisao si predaleko.

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #56 on: May 26, 12:02:42 PM 2019, »
Ovo je da se smrznes... 10:45

"Who would have the audacity to claim that they believed in God if they examined the way they lived? Who would dare say that? ... To have the audacity to claim that means that you live it out fully..."

Damn! Ovo je toliko deep da bi moglo da se doda u Bibliju...

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #57 on: May 26, 12:11:47 PM 2019, »
12:25

"To be able to accept the structure of existence, the suffering that goes along with it and the disappointment and the betrayal, and to nonetheless act properly, to aim at the good with all your heart, to dispense with the malevolence and your desire for destruction and revenge and all of that, and to face things courageously and to tell the truth, to speak the truth and to act it out - that's what it means to believe. That's what it means! It doesn't mean to state it. It means to act it out. Unless you act it out you should be very careful about claiming it."

!!!
« Last Edit: May 26, 04:36:44 PM 2019, by John Connor »

John Connor

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #58 on: June 03, 08:45:13 AM 2019, »

Mladen M

« Reply #59 on: June 19, 10:48:16 AM 2019, »